MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera książki “Syn dwóch matek”

26 stycznia 2017 @ 18:30 - 20:00

Premiera Książki – Syn dwóch matek – Małgorzata Karolina Piekarska

Wydawnictwo Trzecia Strona oraz Dom Spotkań z Historią serdecznie zapraszają na autorskie spotkanie premierowe wokół książki “SYN DWÓCH MATEK” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej oraz Macieja Piekarskiego.
Rozmowę z Autorką o niezwykłej historii dwóch rodzin, których losy zostały splecione podczas II wojny światowej za sprawą dwuipółletniego chłopca – Janka oraz o kulisach powstawania tak bardzo osobistej książki poprowadzi Dobromiła Skalska.
Fragmenty książki odczytają Aktorzy: Barbara Dziekan oraz Zacharjasz Muszyński.
Całość spotkania uświetni film oraz pokaz zdjęć z domowego archiwum rodzinnego, które pozwolą zajrzeć za karty książki i zobaczyć bohaterów powieści.

Każda rodzina to historia. Książka SYN DWÓCH MATEK to historia o zagładzie Zamojszczyzny pokazanej przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś gospodarza we wsi Borowina Starozamojska, wtedy dwuipółletniego chłopca dwukrotnie wydzieranego od matki: raz – biologicznej, drugi raz – adopcyjnej. To także historia o osobistym przeżywaniu tego dramatu przez Autorkę, która jako dziewięcioletnia dziewczynka odkrywa tą rodzinną historię.
Rodzina to nie tylko więzy krwi. To ludzie w naszym życiu, z którymi łączy nas los.
„Wszystko zaczęło się od tekstu mojego zmarłego w 1999 roku ojca. Reportaż „Wojenne losy rodziny Tchórzów” napisał w 1978 roku. Miał do tego tekstu i tej historii niezwykle emocjonalny stosunek. Nic dziwnego. To jego rodzice, a moi dziadkowie w 1943 roku wzięli z sierocińca dziecko, które pochodziło ze słynnego, jadącego podobno do Oświęcimia transportu śmierci. Nikt nie znał jego imienia ani pochodzenia. Po Sadybie, gdzie mieszkali dziadkowie, krążyły zresztą plotki, że to Żyd, bo czarny i z czarnymi oczkami. A przecież za przechowywanie Żyda w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. Jan Tchórz to po prostu mój stryj.”

Wstęp wolny

Print Friendly, PDF & Email

Organizator

Dom Spotkań z Historią
Telefon:
+48 22 255 05 00
Witryna internetowa:
http://dsh.waw.pl/

Miejsce wydarzenia

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa, mazowieckie 00-324 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 255 05 00
Witryna internetowa:
http://dsh.waw.pl/