MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z bloga Anity

kpcAutor: Małgorzata Karolina Piekarska
Tytuł: “Klasa Pani Czajki”
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2010
Wydawnictwo: Nowy świat
Liczba stron: 308

Fragmenty książki:
“Ze zdaniem wychowawczyni wszyscy się liczyli, chociaż często swoimi uwagami, sprawiała przykrość. Potrafiła powiedzieć w oczy najgorszą prawdę. Ale była sprawiedliwa.”
“Przyjaźni się z tobą, bo na twoim tle może błyszczeć!”
“Zwykłym kolegą dla ciebie być nie umiem.”
“Realizacja marzeń jest tym, co najtrudniejsze.”

Każdy był kiedyś w gimnazjum i każdy pamięta te niesamowite wycieczki, śmieszne kawały kolegów czy lubianych lub i nie nauczycieli. “Klasa Pani Czajki” to książka o początkujących gimnazjalistach, którzy mają problemy domowe, szkolne, a także miłosne.
Początek roku szkolnego to dla każdego ważny dzień. Tym bardziej jeśli po raz pierwszy wchodzimy do gimnazjum i nie znamy zbyt wielu rówieśników, a co dopiero nauczycieli. Pani Czajka otrzymuje pod opiekę klasę 1a, w której jak się okazuje nie wszyscy żyją w zgodzie i niemal każdy ma inny, nieco odmienny charakter. I tak poznajemy uczniów klasy jakimi są między innymi: Kamila, Maciek, Michał, Małgosia, Kasia, Ewa, Kinga i wiele innych. Podczas tych trzech lat bycia w gimnazjum Pani Czajka i uczniowie zmagają się ze sobą, przeżywają miłe i złe chwile, a także uczą się tolerować innych bez względu na to, ze za nimi nie przepadają. W klasie pojawiają się pierwsze pary, a także zazdrośnice, które wcześniej nie wykorzystały swojej szansy (tak jak Kamila). W trzeciej klasie do klasy dochodzi Wojtek, który przez swoje zachowanie jest nielubiany i wyśmiewany. Jednak wszystko się zmienia na wycieczce. To tutaj zobaczymy, że Wojtek wcale nie jest taki zły.
“Klasa Pani Czajki” to niesamowita historia pewnej klasy, która nie do końca umie żyć w zgodzie i na każdym kroku stara się to pokazać. Niektórzy są tutaj wytykani palcami, inni zachowują się choćby byli o nie wiadomo ile starsi od reszty. Jednak wbrew pozorom nie jest tak źle, ponieważ każdy uczeń w głębi serca pragnie, by rówieśnicy go zaakceptowali. Tylko trzeba jeszcze wiedzieć jak się zachowywać, aby inni nas lubili. Niektóre problemy mogą się wydawać nieco dziecinne, ale czytając nie wpadamy w nałóg śmiechu, dzięki czemu książka doprowadza nas do łez, a także do wzruszenia.
Małgorzata Karolina Piekarska stworzyła pełną humoru historię opisującą życie 1a w gimnazjum. Dzięki tej książce możemy sobie przypomnieć jak było w naszym gimnazjum i czy również mieliśmy takie problemy, czy inne. Autorka nie napisała nudnej historii, jak niektórzy mogą myśleć, bo w końcu wydarzenia z gimnazjum mogą być nudne. Ale tak nie jest. Jest to historia pełna humoru i uczuć jakimi darzą siebie nawzajem poszczególne osoby.
“Klasa Pani Czajki” to moja pierwsza styczność z autorką i wbrew pozorom jestem zaskoczona. Początkowo myślałam, że to będzie nudna historia opisująca dokładnie każda lekcję jednak pani Małgorzata mile mnie zaskoczyła. Pani Piekarska stworzyła historię, w której mamy prawo do śmiechu, wzruszenia, zdziwienia czy łez. I tak naprawdę w książce jest dużo ciekawych wątków, które również działają na korzyść powieści.
Moim zdaniem nie jest to książka dla małych dzieci tylko dla wszystkich bez względu na wiek. Czytając możemy się dowiedzieć jak wyglądają i zachowują się rodzice na oczach nauczyciela oraz możemy zobaczyć jak nauczyciel postrzega uczniów, a jak rodziców co naprawdę doprowadza do śmiechu. Ja w tej książce odnalazłam swoją obecną klasę z liceum tyle, że w tej książce ta klasa jest o wiele lepsza.

5 sierpnia 2011

źródło: http://choco-book.blog.onet.pl/73-Klasa-Pani-Czajki,2,ID432766255,n

Print Friendly, PDF & Email