MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recezja z dlastudenta.pl

kpc“Klasa pani Czajki” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to zabawna książka o paczce gimnazjalistów. Ale nie tylko nastolatki odnajdą w niej siebie.
“Klasa pani Czajki” była publikowana w odcinakach od stycznia 2002 r. do czerwca 2004 r. w dwutygodniku “Victor Gimnazjalista”. To rządzi się swoimi prawami. Każdy odcinek to zamknięte opowiadanie, które musi być pisane według zasad powieści. Te miniaturki zostały zgrabnie połączoną we współczesną powieść dla młodzieży.
Olek, Kinga, Kaśka, Wojtek, Małgosia, Kamila, Czarny Michał, Maciek – uczniowie, jakich wiele. Przychodzą do gimnazjum z różnych podstawówek i odejdą do innych szkół średnich. Ich życie to pierwsze miłości, pierwsze pocałunki, starcia z rodzicami, perypetie moli książkowych, intrygi klasowe a poza tym klasówki, wywiadówki oraz wagary. Do kina umawiają się na gadu gadu. Zawsze mogą liczyć na swoich przyjaciół.
“Zmieniają się czasy, ale i dzieci, i rodzice, mają ciągle te same problemy” – zauważa jedna z bohaterek, pani Czajka. To sprawia, że książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej zawsze będzie aktualna. Ja czekam na kolejne książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Świetna literatura młodzieżowa to już nie tylko Małgorzata Musierowicz.
Studenci, podarujcie tę książkę młodszemu rodzeństwu. Zwłaszcza, jeśli akurat wybiera się do gimnazjum. Może nabierze przekonania dla swojej jeszcze niezgranej klasy. Poza tym zawsze warto polecać pasjonującą literaturę. Może też przeczytacie sami „Klasę pani Czajki” i przypomnicie sobie, co zaprzątało wasze głowy w gimnazjum?!
Zazdroszczę bohaterom książki rewelacyjnej polonistki pani Czajki i wychowawczyni zarazem. Polecam te książkę również nauczycielom. Od pani Czajki można wiele się nauczyć. Jest jedna prosta zasada. Jeśli nie będziesz szanował swoich uczniów, to nie oczekuj od nich szacunku. Wśród studentów jest wielu przyszłych pedagogów…

Marta Jadwiga Chowaniec
dlastudenta.pl
27-10-2008

Print Friendly, PDF & Email