Wiesława Oramus
Ciurkiem
Volumina.pl, 2017
Ciurkiem przez filozofię Wiesławy
Wiesława Oramus to pisarka, poetka, tłumaczka z języka francuskiego, ale też moim zdaniem filozofka, co widać w jej tekstach prozatorskich, a najpełniej w najnowszym tomiku „Ciurkiem”. To właściwie zbiór sentencji i filozoficznych przemyśleń dotyczących życia i otaczającego świata. Są tu historie z zakupów, pracy, biblioteki, świata popkultury, a także kultury i sztuki. Autorka analizuje otoczenie w sposób przemyślany za pomocą kilku zdań, a czasem zaledwie kilku słów.
„Nieskończoność. Nudzi? Nie. Tylko przeraża.”
„Nie używać słowa modny, trendy w połączeniu ze słowem ‘nauka’ i z kilkoma innymi. Czy możliwa jest jeszcze taka rewolucja?”
Czy moje ulubione: „Po odczłowieczaniu czas na doczłowieczanie? Kto i kiedy pomyśli tak o sobie?”
Wiesława Oramus w sposób czasem zabawny, a czasem niezwykle poważny rozprawia się z otaczającą ją rzeczywistością. Próbując zgłębić na przykład, czy „Obcy to nadal ktoś, kto zabija człowieka dlatego, że słońce za mocno przygrzewało?”
Albo czy: „Stać się przedmiotem czyjejś paranoi. A może czas teraźniejszy też jest potrzebny?”
Każde tekst wart jest przemyślenia i zmusza czytelnika do niego. Dlatego ta książka, choć ma zaledwie 70 stron nie jest z tych, które czyta się w jeden wieczór. To lektura na dłużej, bo życia i świata nie da się przemyśleć w jeden dzień.
Źródło: http://pisarze.pl/index.php/recenzje/14150-rekomendacje-ksiazkowe-z-biesiady-literackiej-spp-10.html