MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z bloga kreatywa.net

kurs dziennikarstwaBlogerze, obowiązkowo przeczytaj! – Kurs dziennikarstwa dla samouków, Małgorzata Karolina Piekarska

Ktoś powie, że bloger to nie dziennikarz i poradniki tworzone przez prowadzących warsztaty dziennikarskie nie są przeznaczone dla niego. Tymczasem kto jak kto, ale właśnie osoba publikująca w sieci powinna zainteresować się techniczną stroną tworzenia. Najlepszym dowodem na to są blogi recenzenckie pełne streszczeń i frazesów, których autorzy ewidentnie przysypiali na lekcjach polskiego w podstawówce. Każdej z takich osób zafundowałabym tak prostą, a jednocześnie wymowną publikację, jaką jest Kurs dziennikarstwa dla samouków Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Stąd też mój apel: Blogerze, obowiązkowo przeczytaj!

Publikacja Biblioteki Analiz nie jest obszerna, ale zawiera się w niej wszystko, co czytelnik z zapędami dziennikarskimi wiedzieć powinien. Blogerów na pewno zainteresują takie rozdziały, jak:
recenzja
tekst reklamowy
tekst poradniczy
reportaż
wywiad
felieton,
ponieważ akurat te formy są najczęściej w naszym środowisku spotykane.

Autorka w lekkiej i zrozumiałej dla każdego formie przedstawia charakterystykę poszczególnych gatunków dziennikarskich (są tam jeszcze – oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej – eseje, krótkie teksty i wzmianki), podpierając się interesującymi przykładami z naszego współczesnego otoczenia.

Co ważne, każdy z działów zawiera nie tylko cenne informacje teoretyczne, ale także ćwiczenia praktyczne, które pozwolą czytelnikowi na samodzielne zmierzenie się z tematem i spróbowanie swoich sił w realizacji zadań doskonale znanych z warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez autorkę.

Jednakże jak to zawsze bywa z publikacjami poradnikowymi, należy przyjąć, że samo się nic nie zrobi i od jednej krótkiej lektury człowiek nagle nie stanie się biznesmenem, bogaczem, joginem czy – jak w tym przypadku – dziennikarzem. Książka Piekarskiej stanowi jednak ciekawe minikompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem. A blogerzy, którzy nieco podszkolą się z teorii, z pewnością będą potrafili nową wiedzę wykorzystać w praktyce, na czym zdecydowanie skorzysta środowisko, w jakim przyszło im tworzyć.

Dlatego też polecam tę propozycję Waszej uwadze. Mam nadzieję, że zainspiruje Was do nowych działań!

3 listopada 2014

Autor: Klaudyna “Futbolowa” Maciąg
Źródło: http://www.kreatywa.net/2014/11/kurs-dziennikarstwa-dla-samoukow-malgorzata-piekarska.html

Print Friendly, PDF & Email