MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z Nowego Tygodnika Popularnego

lo„LO-teria” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to kontynuacja losów bohaterów bestsellerowej „Klasy pani Czajki” – ksiązki, po która równie chętnie sięgają nastoletni czytelnicy, jak i ich rodzice. Ci drudzy głównie po to, żeby się dowiedzieć, czym też mogą zajmować się ich pociechy i na jakie mogą wpaść pomysły.
Bohaterowie „LO-terii” to młodzi mieszkańcy warszawskiej Saskiej Kępy. Wszyscy chodzili do jednego gimnazjum i byli uczniami przesławnej pani Czajki, osoby wymagającej, ale jednocześnie potrafiącej uszanować ucznia i zaakceptować jego prawo do własnego zdania.
Teraz uczniowie pani Czajki są już w liceum. Prawie dorośli – fizycznie całkiem dojrzali, z dojrzałością psychiczną jest nieco gorzej. Wejście, a w wielu przypadkach raczej skok w dorosłe życie nie dla wszystkich kończy się dobrze.
Autorka wspaniale, żywo i z humorem opowiada o młodych ludziach, o ich problemach w szkole, o tym, jak spędzają wolny czas. Nie wszystkim los sprzyja – niektórzy napotykają takie przeszkody, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Wybory, których dokonują, nie zawsze są właściwie, często budzą sprzeciw otoczenia. Otoczenie, w jakim żyją, też jest przedstawione w sposób mało idealistyczny – nauczyciele nie są aniołami, a wręcz przeciwnie, mogą mieć takie cechy charakteru, o jakie nikt by ich nie posądzał. A rodzice, czyli najbliższe osoby, też mają chwile słabości, tez nie zawsze potrafią poradzić sobie z własnymi problemami, więc jak maja być „podporą duchową” dla swoich dzieci, które właśnie przekraczają barierę dorosłości.?
Znakomita, świetnie napisana ksiązka, bez zbędnego moralizowania, pokazująca pułapki, jakie Zycie może zastawiać na młodych ludzi na ich drodze do dorosłości.

(al)
Nowy Tygodnik Popularny
25-07-2010

Print Friendly, PDF & Email