MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

2016-11-26 – „Echa dawnej Warszawy 100 adresów”

Ireneusz Zalewski
„Echa dawnej Warszawy 100 adresów”
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 2016

To jedna z tych książek, które mogą być traktowane i jako swoisty album fotograficzny i jako pewne kompendium wiedzy o Warszawie, a konkretnie o jej stu adresach. Składa się na nią sto felietonów autorstwa Ireneusza Zalewskiego, które autor napisał na przestrzeni przeszło dwudziestu lat na łamach kilku warszawskich gazet codziennych.

Niemal każdy felieton jest ilustrowany. Wśród adresów przeważają budynki takie, które już nie istnieją, jak na przykład szpital Ewangelicki przy Karolkowej czy hale targowe przy placu Witkowskim. Są takie, które mają dziś nowe adresy, jak na przykład gmach Prudentialu – niegdyś na placu Napoleona dziś… Placu Powstańców Warszawy. Są też budynki, które od napisania felietonu znacznie się zmieniły jak np. Ruiny Banku Polskiego przy Bielańskiej. Książka jest więc podróżą w czasie z przystankami także w czasie, gdyż pisane w różnych latach felietony pokazują, ze Warszawa ciągle się zmienia. Kady felieton to opowieści nie tylko o budynku, czy adresie, ale też ludziach. To historia i anegdoty o właścicielach, fundatorach czy mieszkańcach domów, bo to oni tworzyli ich historię. To obszerne cytaty z dawnego Kuriera Warszawskiego, który codziennie donosił o tym, co działo się w mieście.

„Echa dawnej Warszawy 100 adresów” to świetna lektura dla varsavianistów, ale też wszystkich, którzy czują się Warszawiakami lub po prostu lubią to miasto z jego całym kolorytem i historią.

Małgorzata Karolina Piekarska

Print Friendly, PDF & Email