MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja Dominiki Ławickiej

Krok w dorosłość, czyli z gimnazjum do liceum… “LO-teria” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej

Pamiętacie, jak zachwycałam się “Klasą pani Czajki” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej? Kończąc czytać wspomnianą powieść pomyślałam, że cudownie byłoby poznać dalsze losy warszawskich gimnazjalistów, zwłaszcza że niektóre wątki pozostały otwarte i aż prosiły się o kontynuację. Karolina Małgorzata Piekarska wyszła naprzeciw oczekiwaniom czytelników i napisała “LO-terię”, ale to już nieco inna historia.
Bohaterowie “Klasy pani Czajki” rozpoczynają kolejny etap edukacji, stają się dumnymi licealistami i powoli zaczynają sobie uświadamiać, że dzieciństwo to już zamknięty rozdział. Poprzednia część skupiała się na typowych dla nastolatków problemach wieku dorastania, “LO-teria” jest opowieścią znacznie dojrzalszą. Książka ujęła mnie swoją normalnością, autorka nie porusza w niej tematów oderwanych od rzeczywistości, ale ważne i bardzo aktualne kwestie związane z wkraczaniem w dorosłość . Nie myślcie sobie, że bohaterowie “LO-terii” to chodzące ideały, nic bardziej mylnego, oni też mają swoje za uszami, popełniają błędy i ponoszą konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Ale jednocześnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w życiu liczą się przyjaźń i pomocna dłoń, że warto mieć kogoś na kim można polegać i komu można zaufać…
“LO-terię” czyta się błyskawiczne, to zasługa stylu, w jakim ta książka została napisana. Niebanalny humor, współczesny język i krótkie rozdziały sprawiają, że kartki właściwie przewracają się same. Bohaterowie “LO-terii” to postaci z krwi i kości, z którymi mogą utożsamiać się młodzi ludzie. Jeżeli miałabym porównywać obie książki, czyli “Klasę pani Czajki” i “LO-terię”, to zdecydowanie bardziej podobała mi się ta pierwsza, co i tak nie zmienia faktu, że proza Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to bardzo dobra literatura dla młodzieży.
Brawa za okładkę – świetna!

25 stycznia 2017

Autor: Dominika Ławicka

Źrodło: http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/2017/01/Krok-w-doroslosc-czyli-z-gimnazjum-do-liceum-LO.html

Print Friendly, PDF & Email