MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Dzika

Tytuł: Dzika
Wydawca: Nasza Księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: lipiec 2017
Nr wydania: II
ISBN: 978-83-10-12996-3
Liczba stron: 288
Kategoria: dla młodzieży
Format książki: 140 x 202 mm
Ilustracje: Agnieszka Świętek
Cena: 29,90 zł

Bezpłatny fragment do pobrania:

Do klasy Rafała trafia Alicja. Szybko budzi jego zainteresowanie. Próbuje ją lepiej poznać, jednak dziewczyna jest nieufna. Ma złe doświadczenia i pierwsze dni po przeprowadzce do Warszawy nie nastrajają jej pozytywnie. Wie, że nikt od razu się nie przyzna, że jest rasistą… Zresztą ludzie zwyczajnie nie lubią inności. Jednak Rafał i Alicja powoli zbliżają się do siebie, choć nie akceptuje tego ojciec chłopaka. Życie nastolatków niespodziewanie nabiera tempa, kiedy wchodzą w drogę międzynarodowej szajce, a wszystko za sprawą pewnego Śpiocha… Ta pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna opowiada o tolerancji, przyjaźni i pierwszej miłości, a także o dzikiej przyrodzie, która od dawna na całym świecie jest zagrożona. 


dzika

Tytuł: Dzika
wydawca: Nowy Świat
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2007
nr wydania: I
ISBN: 978-83-7386-253-1
liczba stron: 280
kategoria: dla młodzieży
format książki: A5:
okładka: miękka
satyryczne rysunki: Robert Trojanowski
kolor okładki: Rafał Chomicz
Cena: 24 zł.

O książce:

Egzotyczne zwierzęta w środku Warszawy, karteczki z tajemniczymi cyframi i znikająca jaszczurka z filofuna!
„Dzika” to kryminalna opowieść dla młodzieży, której głównymi bohaterami są gimnazjaliści – Rafał i Alicja. Ich drogi krzyżują się z drogami międzynarodowego gangu, a wszystko za sprawą pewnego Śpiocha. Kim jest śpioch?
„Dzika” to opowieść o tolerancji, a także o przyjaźni i pierwszej miłości.
Czy jestem tolerancyjny? Czy naprawdę kocham zwierzęta? Te dwa pytania zada sobie z pewnością każdy nastoletni czytelnik „Dzikiej”. Bo „Dzika” to nie tylko przezwisko czarnoskórej Alicji. W powieści dzika jest także przyroda, która już od dawna na całym świecie jest zagrożona.

Przy pisaniu książki pomocne mi były informacje uzyskane dzięki WWF Polska – organizacji na rzecz ochrony dzikiej przyrody, a szczególnie lekcja w chacie przemytnika, którą odbyłam wraz z gimnazjalistami w warszawskim ZOO w 2006 roku.

Głównym celem WWF jest wstrzymanie, a następnie odwrócenie procesów degradacji środowiska naturalnego naszej planety.
Niezwykłym bogactwem naturalnym Polski jest przyroda, zachowana na skalę niespotykaną już w Europie. Do naszych skarbów należy m.in. najstarszy las na Niżu Europejskim – Puszcza Białowieska, ostatnia duża, naturalna europejska rzeka – Wisła, unikalne lasy łęgowe, torfowiska, zróżnicowane krajobrazy rolnicze, wciąż żyjące w naturalnym środowisku wielkie zwierzęta: żubry, łosie, wilki, a także rzadkie już w Europie gatunki ptaków, owadów i roślin.
Od początku swojej obecności w Polsce WWF prowadzi liczne projekty ochrony przyrody.
Ich celem jest ocalenie największych walorów przyrodniczych naszego kraju, a jednocześnie przyjazny naturze rozwój regionów i dobrobyt lokalnych społeczności. Wszystkie działania WWF odbywają się w ścisłej współpracy z mieszkańcami danego obszaru, w myśl zasady: „Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi.”
WWF zabiega o zachowanie różnorodności biologicznej polskiej natury, inicjuje powstanie obszarów chronionych oraz wspiera te przedsięwzięcia, które służą zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami przyrody. Inspiruje rozwój agroturystyki i gospodarstw ekologicznych, zachęca do inwestowania w odnawialne źródła energii, a także realizuje wiele programów edukacyjnych służących promowaniu ochrony przyrody.

Premiera powieści miała miejsce na 52. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, a spotkanie promocyjne odbyło się w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178a w dn. 19 czerwca 2007. Spotkanie prowadziła Miłka Skalska. Fragmenty książki przeczytali Adam Fidusiewicz i Marcin Chochlew. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji WWF Polska – Karolina Tymorek i Magda Romanowicz.
Ilustrator „Dzikiej”, „Tropicieli” i „Wzrockowiska” – Robert Trojanowski, rysował „na żywo” na oczach widzów.

miejsce akcji:

„Dzika”, ponieważ jest drugą częścią „Tropicieli” dzieje się oczywiście na Saskiej Kępie, ale sporą rolę odgrywają tu także tereny przyległe, czyli… Działki przy Alei Waszyngtona.

Saska Kępa jest prawie zupełnie odizolowana od sąsiednich części dzielnicy przez rozmaite tereny zielone. Między innymi Ogródki działkowe. Graniczą z Kępą od wschodu i leżą w dawnej pradolinie Wisły. Mają ponad 70 lat. Jest to pięć kompleksów działek o łącznej powierzchni ponad 30 hektarów. Choć są ogródkami uprawianymi przez prywatnych działkowiczów pełnią dla mieszkańców rolę podobną do tej jaką pełni Park Skaryszewski. W Warszawie są 24 podobne kompleksy działek, które są ogrodami parkowymi dla okolicznych mieszkańców.

mapa01Niemi bohaterowie

Niemymi bohaterami książki są zwierzęta. Bohaterowie – zastęp Tropicieli – spotykają je na swojej drodze. Jedne żywe, a inne niestety martwe… Oto niektóre z nich:

Amant02Bojownik syjamski

Słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. Zamieszkuje płytkie wody Tajlandii, Wietnamu, Indii i Półwyspu Malajskiego. Bojownik wykształcił u siebie tzw. labirynt, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Dorasta do 8 cm długości. Uważany za rybę „bez wymogów”. Samce tego gatunku są w stosunku do siebie bardzo agresywne. Kiedy się spotkają parę minut stroszą na siebie płetwy i potem następuje atak. W jednym zbiorniku można trzymać tylko jednego samca!

Znalezisko02Żółw stepowy (Agrionemys horsfieldi)

Ma charakterystyczny spłaszczony pancerz i nie ma wysklepienia karapaksu. Osiąga wielkość do 30 cm i wagę do 2 kg. Dożywa osiemdziesięciu lat. To jedyny żółw o zaledwie 4 palcach. Zamieszkuje Azję Centralną i Południowo-Zachodnią. Wybiera tereny stepowe i półpustynne. Żyje w klimacie surowym o gorącym lecie i mroźnej zimie. Zapada w sen zimowy, który może trwać do 6 miesięcy. Przesypia też okres letnich upałów i suszy chroniąc się przed odwodnieniem.

Jaszczurki02Jaszczurki (Lacertilia, dawniej Sauria)

Grupa gadów łuskonośnych obejmująca czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, oczach uzbrojonych w powieki i mocnych szczękach.
Typowa jaszczurka ma ciało wydłużone zakończone różnie wykształconym ogonem. Odnóża pięciopalczaste dobrze wykształcone jednak u wielu gatunków istnieje tendencja do redukcji kończyn. Kości żuchwy mocno zrośnięte, wobec czego mogą miażdżyć pokarm. Wszystkie uzębione. Większość gatunków jest jajorodna.

waz03Węże, (Serpentes)

Podrząd gadów łuskonośnych; ok. 2930 gatunków. Charakteryzują się wydłużonym, beznogim ciałem i aparatem szczękowym umożliwiającym niezwykle szerokie rozwarcie szczęk, a co za tym idzie połykanie ofiar w całości. Liczba kręgów może sięgać 400. Węże mają tylko jedno (prawe) płuco, wydłużoną wątrobę, nerki ułożone jedna za drugą. Przeważnie rozmnażają się płciowo. Węże są mięsożerne. Połykają ofiary w całości mimo, że często wielokrotnie są one większe od samego węża. Od 10-25% gatunków jest jadowitych.


Audiobook:

Imię i nazwisko autora: Małgorzata Karolina Piekarska
Imię i nazwisko lektora: Janusz Zadura
Wydawca: Biblioteka Akustyczna
Nośnik: audiobook CD – mp3
Nazwa kolekcji/serii: Dla dzieci
Długość nagrania: 6 godz. 22 min
Ilość plików: 33
ISBN: 978-83-272-4693-6
Data premiery: 2017-09-13
Format okładki: 140x125x6 mm
Wiek czytelnika: 12+

Bezpłatny fragment do pobrania:

Dzika (bezpłatny fragment) MP3 (597 pobrań )

Recenzje: