MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z Łódzkiej Gazety Internetowej Superfakty

dzikaNowoczesna książka dla nastolatków. Spotykamy w niej młodzież, która nie wychowuje się na ideałach harcerskich, ale i wręcz przeciwnie, harcerzy. To zresztą powieść z harcerzami w roli głównej. Nowocześni z nich druhowie i z pewnością współczesny gimnazjalista nie powie, że to jakaś przedpotopowa gromada, która nijak nie pasuje do obecnego świata. Brakowało nam w tych „dzisiejszych czasach” książki, w której obok całej, wyrafinowanej akcji promuje się harcerstwo.

We współczesnej powieści młodzieżowej nie może oczywiście zabraknąć wątków „damsko-męskich”, a właściwie „chłopięco-dziewczęcych”. Wiele fragmentów książki może starszą młodzież, wychowaną na Niziurskim, skłonić do porównań w stylu „za naszych czasów”. Boże, co to za stwierdzenie? Za naszych czasów… Za naszych czasów były jednak nieco inne książki. A przecież 30-latkowie to nie prehistoryczne gady.
Fajna książka, fajne rysunki. Czy to nie brzmi przedpotopowo? Tajemnicze szyfry, porwanie, przemyt, rasizm, wakacyjna przygoda. Wciągający kryminał.

(z)
Superfakty
Łódzka gazeta internetowa

Print Friendly, PDF & Email