MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja Awiola z portalu “Zaczytaj się”

kurs dziennikarstwaNiestety bez umiejętności obserwowania świata nie ma dobrego dziennikarstwa”.

W dzisiejszych czasach dziennikarstwo i blogowanie to dwie kooperujące ze sobą płaszczyzny, w których granica oddzielająca profesjonalizm od totalnej amatorszczyzny powoli się zaciera. Można bowiem w internecie znaleźć mało profesjonalne artykuły, jak również blogi prowadzone na wysokim poziomie. I w sumie to nieważne, jak traktujecie swoje miejsce w sieci. Jeśli bowiem Wasze teksty czytają inne osoby, musicie znać podstawowe informacje o rodzajach treści, jakie zamieszczacie. Musicie i koniec kropka.

Małgorzata Karolina Piekarska to dziennikarka prasowa i telewizyjna, którą większość czytelników może kojarzyć z TVP3. Przez dwanaście lat publikowała artykuły, reportaże i wywiady w dwutygodniku „Cogito”. Znane felietony „Wzrockowisko” przyniosły jej popularność wśród młodych czytelników. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, a także członkiem polskiej sekcji IBBY

„Kurs dziennikarstwa dla samouków” to jak sama nazwa wskazuje, publikacja przedstawiająca w formie skryptu, najważniejsze cechy różnorodnych form dziennikarskich takich jak: reportaż, wywiad, recenzja czy felieton. To swoista pigułka podstawowej wiedzy, jaką każdy szanujący się bloger i dziennikarz powinien znać i stosować.

Jestem kompletnym amatorem w dziedzinie pisania, nie mam wykształcenia kierunkowego, które mogłoby stanowić dla mnie swoistą bazę rozwijającą mój warsztat. Dlatego też zaczynając kilka lat temu swoją przygodę z blogowaniem, docierałam do wielu źródeł, które jasno i klarownie pokazywały mi, jak pisać recenzje oraz jak przeprowadzić wywiad. Bez tych podstawowych informacji z pewnością pozyskanie czytelników moich tekstów byłoby niemożliwe. Dlatego też cieszę się, że Małgorzata Karolina Piekarska wyszła naprzeciw wszystkim samoukom pisząc i wydając zbiór najważniejszych informacji, których od teraz nie trzeba szukać w różnych źródłach, tracąc przy tym wiele cennego czasu. „Kurs dziennikarstwa dla samouków” to bowiem bardzo cieniutka książeczka, która zawiera jedynie podstawowe informacje na temat form tekstów, jakie możecie publikować na własnych stronach, czy też ogólnie w sieci. Jeśli więc ktoś nastawia się na dostawę obszernych informacji, szczegółowego zagłębiania się w temat – tego tutaj na pewno nie znajdzie.

W publikacji Małgorzaty Karoliny Piekarskiej najbardziej zainteresowały mnie dwa działy, czyli recenzja i wywiad. Osoby, które nie mają zbyt wielkiego pojęcia o tych formach dziennikarstwa, na pewno znajdą w tej książce wiele praktycznych informacji. Informacji skrótowych, wypunktowanych i klarownych. Co ważne, prosty przekaz i dostępna forma, nie powinny nikomu sprawić trudności w rozumieniu porad autorki. Ciekawym elementem kończącym każdy dział są praktyczne ćwiczenia, jakie dziennikarka podsuwa czytelnikom. To świetna forma przećwiczenia zdobytej wiedzy i weryfikacji własnych zdolności.

Gdyby „Kurs dziennikarstwa dla samouków” został wydany kilka lat wcześniej, na pewno zaoszczędziłabym wiele czasu na szukanie informacji na temat interesujących mnie tekstów. Obecnie, z poradnika Małgorzaty Karoliny Piekarskiej nie wyniosłam jakiejś dużej dozy nowych informacji, jednak odświeżyłam sobie pewne pojęcia. To publikacja, której głównym targetem będą z pewnością osoby rozpoczynające swoją przygodę z blogowaniem i dziennikarstwem wszelkiego rodzaju. To ważne bowiem aby cały czas się rozwijać, a kurs ten z pewnością na taki rozwój wpłynie.

Awiola
16 marca 2015

Żródło: http://zaczytajsie.pl/2015/03/18/kurs-dziennikarstwa-dla-samoukow-malgorzata-karolina-piekarska/

Print Friendly, PDF & Email