MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z portalu dlalejdis.pl

kurs dziennikarstwaByć dziennikarzem to brzmi dumnie!

Gdy zastanawiasz się nad zawodem dziennikarza często pojawiają się następujące myśli: fajny fach, można poznać ciekawych ludzi, zwiedzić trochę świata, poszerzać swoje horyzonty. Być może jesteś u progu dojrzałości i przed Tobą jeden z najważniejszych wyborów, czyli decyzja dotycząca pójścia na studia? A może pracujesz już zawodowo, jednak odkrywasz, że to co robisz nie jest prawdziwym powołaniem, a po głowie chodzi coraz więcej myśli dotyczących dziennikarstwa? Jeśli na te pytania potakująco kiwasz głową to oto powstał wyjątkowy poradnik, który bez wątpienia może rozwiać wiele wątpliwości. Mowa o „Kursie dziennikarstwa dla samouków” autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Poradnik jest skierowany do ludzi stawiających pierwsze kroki, lub myślących o karierze dziennikarskiej i to zarówno w prasie, jak i telewizji czy radio. Wiedza teoretyczna jest poparta również praktyką.

Zaprezentowane w „Kursie dziennikarstwa dla samouków” ćwiczenia, bez wątpienia pomagają w lepszym zrozumieniu teorii, ale również we wcieleniu w życie konkretnych rad. Praktyka czyni mistrza, zatem myślę, że warto poświęcić na nie chwilę czasu, jeśli chce się być naprawdę dobrym w dziennikarstwie. Bez wątpienia są one ciekawe i inspirujące. Poza tym skłaniają do samodzielnego myślenia, a nie ma się co oszukiwać, umiejętność ta jest niezwykle pożądana w świecie dziennikarskim.

Małgorzata Piekarska swoją wiedzę opiera na wieloletnim doświadczeniu, dlatego bez wątpienia można uznać ją w tej dziedzinie za profesjonalistkę. Jak wiadomo od takich osób można nauczyć się najwięcej. Ogromne podziękowania autorce należą się już za samą chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z szerokim gronem odbiorców. Niewiele osób uczyniłoby podobnie. Małgorzata Piekarska nie mówi: „Mnie nikt nie pokazał jak mam robić to i to, ja wszystko osiągnęłam sama”. Wręcz przeciwnie, bowiem traktuje czytelników na równi ze sobą.

Ta niewielkich rozmiarów książka bez wątpienia skłania do refleksji nad własnym warsztatem dziennikarskim, bądź jego brakiem. A może warto zmienić swoje niektóre nawyki? Na pewno warto zrezygnować z szybkiego wydawania opinii i rzucania osądów bez dokładnego rozeznania się w danej sprawie. Oczywiście nie ma się co łudzić, że poradnik uczyni z nas dziennikarza z prawdziwego zdarzenia. Ten zawód to przede wszystkim misja i oddanie. Tego nie można nauczyć się z żadnej książki. Jednak uważam, że warto sięgnąć po poradnik Małgorzaty Piekarskiej, aby zdobyć elementarną wiedzę teoretyczną, bądź też usystematyzować tę już posiadaną.

Joanna Sieg
(joanna.sieg@dlalejdis.pl)

źródło: http://dlalejdis.pl/artykuly/kurs_dziennikarstwa_dla_samoukow_recenzja

 

Print Friendly, PDF & Email