MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki

Recenzja z Lazyhours.pl

lo“LO-teria”- nowa powieść Małgorzaty Karoliny Piekarskiej

Małgorzata Karolina Piekarska stała się popularna dzięki powieści dla gimnazjalistów pod tytułem “Klasa Pani Czajki”. Przygody książkowych bohaterów publikowano również w popularnym czasopiśmie dla młodzieży “Victor” i to dzięki tej gazecie Piekarska stała się tak popularną autorką. “Klasa Pani…” nie jest jednak ostatnią z publikacji tej cenionej pisarki. W tym roku ukazała się kolejna powieść, która jest kontynuacją poprzedniej i opowiada o dalszych losach paczki dobrych znajomych, którzy wkraczają w dorosłe życie i uczęszczają do liceum.

Młodzi ludzie nie tylko zajmują się nauką, ale również – jak zresztą wszyscy w ich wieku – imprezują i spędzają czas na różne, charakterystyczne dla osób wchodzących w wiek dojrzewania, sposoby. Uczniowie już od samego początku roku szkolnego dostrzegają ogromne różnice miedzy nauką w gimnazjum a tą w liceum. Czytelnik już od pierwszych stron książki zastanawia się jak bohaterowie poradzą sobie w elitarnym liceum ogólnokształcącym. Szkolne obowiązki schodzą na dalszy plan, kiedy na horyzoncie pojawią się pierwsze miłosne uczucia, młodzieńcze zdrady, ale także i ogromne ambicje, które są przyczyna wielu sprzeczek miedzy przyjaciółmi. Czytający nie raz zastanawia się nad tym czy związki, które miały swój początek w gimnazjum, przetrwają liceum. Autorka używa w swojej powieści stylu potocznego, którym posługuje się młodzież, dlatego też książkę czyta się bardzo łatwo i przyjemnie. Piekarska pisze w sposób bardzo wciągający, a książkę ze względu na tematykę można przeczytać jednym tchem. Lektura na pewno dostarczy wiele przyjemności i zabawy i jednocześnie ukaże, jak bardzo skomplikowany jest świat młodej osoby, która wstępuje w dorosłe życie.

Książka “LO-teria” jest adresowana nie tylko do młodzieży, która ze strachem wstępuje w progi szkoły średniej, ale i do osób, które lata młodości mają już dawno za sobą. Piekarska nie moralizuje i nie narzuca czytelnikowi prawidłowych zachowań czy rozwiązań. Z prozy możemy wyciągnąć wiele uniwersalnych prawd oraz wartości, które każdy czytelnik odkrywa na swój sposób. Lektura jest nie tylko wciągająca, ale także sprawia, że utożsamiamy się z jej bohaterami. Mimo że ma ona ponad czterysta stron to czas spędzony na jej czytaniu mija w mgnieniu oka.

Agata Hrebień
sierpień 2010
Lazyhours.pl

 

Print Friendly, PDF & Email