MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

2010 r. – Popołudnie z warszawską pisarką

łgorzata Karolina Piekarska w Żytowiecku

SDC11069Małgorzata Karolina Piekarska, dziennikarka prasowa i telewizyjna związana z TVP3 i Telewizyjnym Kurierem Warszawskim, autorka lektur szkolnych „Klasa pani Czajki” i „LO-teria” była w poniedziałek 29 listopada gościem w Zespole Szkół w Żytowiecku.

W pierwszej części spotkania autorskiego M. K. Piekarska w formie prezentacji multimedialnej scharakteryzowała kilka napisanych przez siebie książek przygodowych i detektywistycznych, których akcja rozgrywa się w Warszawie. Wśród nich znalazła się „Klasa pani Czajki”, drukowana przez ponad 3 lata w odcinkach na łamach jednego z czasopism młodzieżowych. Młodzi żytowiecczanie omawiali ją podczas lekcji języka polskiego. Później pisarka odpowiadała na pytania uczniów. Młodzież usłyszała wiele zabawnych informacji o niełatwym dzieciństwie spędzonym na Saskiej Kępie, zainteresowaniach pisarki sztuką, muzyką rockową, fotografowaniem i malarstwem Rembrandta. Zapytana o ulubionego pisarza, wskazała na Bolesława Prusa. Z pamięci zacytowała kilka fragmentów „Lalki”. Podczas spotkania trzy czwartoklasistki – Zuzanna Brzeskot, Adrianna Chuda i Zofia Harendarz – narysowały ołówkami portrety pisarki. Rysunki ofiarowały następnie pisarce.

W końcu nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich moment: losowanie książek przybyłej do żytowieckiej szkoły pisarki. Szczęście uśmiechnęło się do Piotra Katarzyńskiego, Adriana Andrzejewskiego, Przemysława Sikorskiego, Patrycji Kasztelan, Michaliny Halągowskiej, Angeliki Mróz i Wojciecha Domagały. Gdy spotkanie autorskie dobiegło końca, w imieniu wszystkich osób w nim uczestniczących, M. K. Piekarskiej podziękowały i wręczyły album przedstawiający piękno powiatu gostyńskiego, Dagmara Kaźmierczak i Roksana Olejniczak. Z kolei pisarka zrewanżowała się autografami i pozowaniem do pamiątkowych zdjęć. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych gimnazjum oraz delegacje pozostałych klas gimnazjalnych i szóstoklasistów, był niżej podpisany.

Tekst i foto: KRZYSZTOF BLANDZI

Źródło: Nowa Gazeta Gostyńska nr 48/10

Print Friendly, PDF & Email