MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z bloga “książkowy raj”

kpcKiedyś widziałam tę książkę na półce w bibliotece, ale po opisie niespecjalnie mnie zachwyciła. Jednak sięgnęłam po nią, gdy przeczytałam na forum, że nie jest zła. Myślę, że nie mam czego żałować, ponieważ była to lektura adekwatna do mojego wieku. ,,Klasa Pani Czajki’’ momentami przypominała mi moją własną klasę, tyle że była bardziej spokojna, niż by się mogło na początku wydawać.

W książce mamy do czynienia z młodzieżą w wieku gimnazjalnym, która sprawia wrażenie sympatycznej. Tą cechą odznacza się cała powieść. Bohaterami jest tytułowa klasa pani Czajki. Problemy, które dotykają młodych ludzi przedstawione są przede wszystkim na tle miłosnym. Mamy również do czynienia z poczuciem winy wiążącym się z rozwodem rodziców, brakiem akceptacji wobec Wojtka, który cieszy się niepochlebną reputacją, a tak naprawdę jest w porządku. Małgosia pochodzi z niezbyt bogatej rodziny, zakochuje się z wzajemnością w Maćku, którego cechuje specyficzny humor i zamiłowanie do książek. Kamila nie zyskała wiele podziwu w moich oczach z powodu swojego niezdecydowania i zbyt wybujałej wyobraźni. Miała chłopaków na pęczki, a każdego traktowała, za przeproszeniem jak szmatę. Zachowywała się niekiedy jak księżniczka, co mnie bardzo denerwowało. Wszystko musiało iść po jej myśli. Nie chciałabym się znaleźć w jej skórze, ale myślę, że została przedstawiona trochę zbyt fantazyjnie.
Lektura podobała mi się, ponieważ była naprawdę lekka i przyjemna w czytaniu, a przygody i pomysły klasy wielokrotnie mnie zaskakiwały i śmieszyły. Nie wiem, czy sięgnęłabym po nią, gdyby nie wypowiedzi na forum. Myślę, że mogę ją polecić. Styl pisarki przypominał mi książki Ewy Nowak. Praktycznie wszystko było na jedno kopyto – problemy, język, klimat, a jednak ,,Klasa Pani Czajki’’ okazała się interesująca. Autorka zabawnie przedstawiła codzienność młodzieży. Nie brakuje tu kujonów, ludzi ambitnych, zakochanych par, smutnych twarzy i barwnych postaci, które wiele wnoszą do lektury.
Wiek gimnazjalny jest trudny do zrozumienia, ale myślę, że wielu dorosłych chętnie wróciłoby do problemów młodych. W ,,Klasie…’’ przedstawiona jest metamorfoza bohaterów, każdy z nich przechodzi egzamin dojrzałości. Postacie pani Piekarskiej spotykają się w pierwszej klasie i rozstają wraz z trzecią. Czeka ich wiele prób, smutnych i radosnych dni. Tematyka ogólnie rzecz biorąc kręci się wokół kilku podstawowych faktów, mianowicie miłości, przyjaźni, szkole, trudnych wyborów, rodziców i ich problemów z dziećmi. Akcja jest warta, a fabuła wciąga na tyle, bym mogła polecić wszystkim gimnazjalistom ,,Klasę Pani Czajki’’. Innych niespecjalnie zachwyci.

30 stycznia 2010
Źródło: ksiazkowy-raj.blog.onet.pl

Print Friendly, PDF & Email