MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

2009 r. – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską

W dniu 11 września 2009 r. w ramach akcji „Pomorskie spotkania – z książką na walizkach” w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. III e i III g z Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie pod opieką Joanny Jagnow, Katarzyny Nikrant, Dominiki Borzyszkowskiej i Hanny Honik – Hewelt.Na wstępie Janina Borchmann – dyrektor BPGW w Bolszewie przywitała zebranych gości, a następnie w kilku słowach przedstawiła sylwetkę Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podkreślając iż, „autorka z synem Maciejem, jamnikiem o imieniu Zrazik mieszka na Saskiej Kempie w domu po prababci Leokadii Karolinie z Przybytkowskich Adamskiej. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Na co dzień związana z TVP 3, na antenie której emitowane są jej reportaże oraz z lokalnymi programami informacyjnymi – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim i Kurierem Mazowieckim. Zrealizowała wiele programów i reportaży telewizyjnych m. in.: o Kaziku Staszewskim, zespole TSA, czy ulicznych grajkach. Pisała do niezliczonej liczby pism, w tym między innymi do takich jak: „LUZ”, „Kobieta i Styl”, „Twój Styl”, „Express Wieczorny”, „Sztandar Młodych”, „Mieszkaniec”, „Superexpress”, „Lider”, „Cogito”, „Victor – gimnazjalista” i „Magazyn 13 – tka”. W 1997 r. otworzyła własną jednoosobową działalność dziennikarską, czyli PS-EDYTOR”.
Następnie głos zabrała Małgorzata Karolina Piekarska, która przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przybliżyła uczestnikom spotkania swoją książkę pt. „Tropiciele”. Powieść detektywistyczno – przygodowa dla młodzieży, której akcja rozgrywa się na warszawskiej Saskiej Kępie. Łącząc elementy przygodowe i edukacyjne, błyskotliwie i z humorem wprowadza czytelnika w świat zagadki z interesującym tłem historycznym, między innymi Powstania Warszawskiego. Milczącymi bohaterami książki są pocztówki Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, którego prace pełnią w powieści funkcję nie tylko ilustracyjną, ale stają się pretekstem do szeregu tajemniczych zdarzeń. Małgorzata Karolina Piekarska, daleka krewna artysty, jest w posiadaniu kilkuset ręcznie malowanych pocztówek i kilku obrazów olejnych Chodkowskiego. Bohaterowie książki, zastęp harcerski „Tropiciele”, wplątani zostają w historię, której geneza sięga czasów przedwojennych i dotyczy klejnotów prababci głównego bohatera, zagubionych w zawierusze wojennej. Wskazówki dla poszukiwaczy skarbu znajdują się właśnie na pocztówkach…
W dalszej części spotkania Małgorzata K. Piekarska zaprezentowała swoją kolejną książkę pt. „Dziewiętnastoletni marynarz”, w której opublikowała listy Zbigniewa Piekarskiego opisujące m. in. życie codzienne w Szkole Morskiej w Tczewie i podczas rejsów na żaglowcu STS Lwów. Poinformowała uczestników spotkania, iż jest stryjeczną wnuczką Zbigniewa Piekarskiego i dzięki pracy nad książką odkryła tragiczną historię jego śmierci.
Na zakończenie spotkania gimnazjaliści zasypali Małgorzatę K. Piekarską gradem pytań, m. in.: o inspirację w pisaniu, pracę dziennikarza oraz o wywiady z Kazikiem Staszewskim i zespołem TSA . Uczniowie nagrodzili autorkę gromkimi brawami i bukietem kwiatów.

Oprac.: Agnieszka Szulc i Bartłomiej Wiszowaty
Źródło: Strona Biblioteki w Bolszewie