Dla TVP zrobiłam kilka tysięcy newsów, kilkadziesiąt reportaży i kilka filmów dokumentalnych. Tu prezentuję tylko to, co zrobiłam poza Telewizją Polską.
2020
W ramach projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online” powstało ponad 60 filmów mojego autorstwa. We wszystkich wystąpił aktor Zacharjasz Muszyński (prywatnie mój mąż). Szczegóły na stronie: http://19.zmuszynski.eu/
Tu prezentuję tylko jeden film – fabularny, w konwencji filmu niemego.
Tytuł: „Strach, albo… ona boi się jego”.
Jedyny utwór dramatyczny dziewiętnastoletniego Zbigniewa Piekarskiego został przeniesiony na ekran w konwencji filmu niemego, gdyż tylko takie filmy pokazywano w Polsce za życia autora.
W rolach głównych: Dobromiła Skalska i Zacharjasz Muszyński
Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska
Zdjęcia: Maja Nowak i Małgorzata Karolina Piekarska
Kostiumy: Dobromiła Skalska i Zacharjasz Muszyński
Scenografia i rekwizyty: Małgorzata Karolina Piekarska
Montaż: Małgorzata Karolina Piekarska
Muzyka: Franciszek Liszt: „Węgierska rapsodia” nr 2 cis-moll
Wykonanie: Ignacy Jan Paderewski
Reżyseria: Małgorzata Karolina Piekarska
Produkcja: Para Pet Pictures © 2020
W filmie wzięły udział także: warszawska kranówka, ogórki kiszone domowej roboty, chleb z piekarni wawerskiej oraz kiełbasa podwawelska Morliny zawinięta w „Dziennik Gazeta Prawna”.
Redakcję DGP przepraszamy za niezgodne z przeznaczeniem użycie czasopisma.
2016
Dla stowarzyszenia Stop Volkswagen zrobiłam film o tzw. Dieselgate. Zrobiłam go pod pseudonimiem, bo jeszcze byłam dziennikarką TVP i aby podpisać to swoim imieniem i nazwiskiem musiałabym prosić o oficjalną zgodę na piśmie dyrekcję. Nie miałam chęci na tego typu rozmowy.
***
2014
Poniższy film nosi tytuł: „Indiana Jones kontra szczęki” jest żartem, zabawą i…. tłumaczyć więcej nie będę. W produkcji uczestniczyła rodzina i przyjaciele…
Para Pet pikczers prezentuje:
„Indiana Jones kontra Szczęki”
Ze specjalnymi pozdrowieniami dla Stevena Spielberga.
„Film został znaleziony w Parku Jurajskim na Liście Schindlera przez szeregowca Ryana, ale zaginał na Arce. Po kilku latach został znaleziony przez E.T. z pomocą A.I. sztucznej inteligencji dzięki Raportowi Mniejszości”.
Reżyseria i zdjęcia: M.K.P.
Indiana Jones: Z.M.
Szczęki: M.S.
Montaż: J.M.
Produkcja:
Para Pet Pictures
(Piekarska&Muszynski&Szymczak)
2014
Oryginalna muzyka z filmów: Philip Greene (Indiana Jones) & Aburame Shino (Jaws)
***
2010
To film „Kto ty jesteś?”
Jego historia opisana została poniżej…
Trzypokoleniowa polska rodzina Kuców (Kutsów) we Lwowie. Skąd są? Kim są? Jak im się mieszka we Lwowie teraz za Ukrainy, a jak było za ZSRR. Czy myśleli o tym, by opuścić Lwów?
Ja tylko zadawałam pytania… Miałam na to tylko dwie godziny…
Takiej rodziny szukałam bardzo długo. Szczegóły tutaj: http://piekarska.blog.pl/?p=1344
Zdjęcia nakręcone prywatną kamerą jesienią 2009 we Lwowie. Za kamerą stał fotograf Jędrzej Chmielewski. Filmował jak umiał najlepiej, a robił to po raz pierwszy w życiu. Miałam wrócić do Lwowa z zawodowym operatorem i dokręcić miasto, przebitki itd. Może Kuców (Kutsów) w szkole, w pracy i innych miejscach. Tymczasem w ciągu tygodnia w TVP zmieniły się władze i nikt nie był tym co przywiozłam ze Lwowa zainteresowany. A przecież czas nie stoi w miejscu… dzieci rosną… Szkoda mi było tych rozmów, bo rodzina Kuców (Kutsów) jest moim zdaniem niesamowita.
Po ponad roku od nakręcenia wywiadu, dzięki uprzejmości przyjaciół: Anny Francman i Andrzeja M. Bogusza zmontowałam całość, a Marianna Zając zrobiła tu oprawę muzyczną. Ania Cyzowska przygotowała dokumentację, gdyby ktoś był zainteresowany emisją filmu. Niestety. Film był pokazywany tylko prywatnie i wąskiemu gronu odbiorców. To oni namówili mnie, bym pokazała innym, bo jest wzruszający.
Będzie mi miło jak widzowie będą go sobie posyłać dalej, by oglądać i może zadawać sobie pytania: „Jaki jest ten mój patriotyzm?” albo po prostu… „Kto ty jesteś?”
Za ten film dostałam wyróżnienie na festiwalu filmów emigracyjnych EMIGRA 2013.