MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

TEATR

„Bubloteka” 

„Bubloteka” – sztuka w 5 aktach
Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska
Reżyseria: zespół
Występują:
Zacharjasz Muszyński: Piotr Z.
Janusz Leśniewski: Andrzej S.
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Karolina Piekarska
Projekt scenografii i kostiumy: zespół
Portrety zespołu: Jędrzej Chmielewski
Zdjęcia z próby generalnej: Artur Wacławek
Logo spektaklu: Dorota Suwalska
Premiera: 19 grudnia 2015 Teatr Rozrywki w Chorzowie

Sztuka została przygotowywana w ramach Obserwatorium Artystycznego Entrée i miała premierę 19 grudnia 2015 roku na Małej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Rzecz dzieje się w małej, warszawskiej, osiedlowej bibliotece. Bibliotekarzem jest tu Piotr, który by ratować swoje małżeństwo decyduje się schować za biurkiem wśród regałów książek. Kim jest naprawdę?
Pewnego dnia do biblioteki przychodzi Andrzej… Niby zwykły czytelnik, niby taksówkarz, niby pisarz-amator. Ale czy rzeczywiście? Po co tak naprawdę tu przyszedł?
„Bubloteka” to opowieść o kulturze i popkulturze, o książkach, życiu, miłości oraz chęci bycia popularnym i sławnym za wszelką cenę. Czy życie współczesnych gwiazd to bubel? Czym jest życie przeciętnego człowieka obcującego z popkulturą? I co ma do tego literatura?
Szczegóły: http://bubloteka.com.pl/


„Listy do Skręcipitki”

„Listy do Skręcipitki” – monodram Zacharjasza Muszyńskiego
Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska 
Zdjęcia: Jacek Kadaj 
Śpiewa: Masha Kapustina
Premiera: 16 czerwca 2013 Teatr Kępa w Prom Kultury Saska Kępa

Tytuł „Listy do Skręcipitki” został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.
Więcej szczegółów na oficjalnej stronie projektu: http://listydoskrecipitki.zmuszynski.eu

Print Friendly, PDF & Email