MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja Katarzyny Sawickiej

Powieść dla młodzieży, która wychowuje? Która nie poprzestaje na romantycznym banale jako wątku głównym, ale mierzy się z szerszą problematyką? We współczesnych wydawnictwach to rzadkość. Po pierwsze, jeśli nie ma motywu miłosnego lub fantastycznego, to książka się kiepsko sprzedaje, bo nuda. Po drugie, mało autorów bierze na warsztat takie powieści.
A jednak pojawiają się takie perełki, które warto polecić. Nawet jeśli z drobnymi wadami, to nadal przedstawiają zdecydowanie mądrzejsze tematy i podejmują się opisywania naprawdę życiowych sytuacji. Takimi powieściami są właśnie te, która napisała Małgorzata Karolina Piekarska.

Klasa pani Czajki

„Klasa pani Czajki”, o której wypada wspomnieć przy okazji omawiania jej kontynuacji, miała niebanalny początek jako seria odcinkowa publikowana w kolejnych numerach dwutygodnika dla gimnazjalistów „Victor Gimnazjalista”. Opowieści okazały się tak popularne i doceniane, nie tylko przez młodych czytelników, że zostały zebrane w całość i wydane w formie książkowej, z bonusem dla fanów w postaci kilku niepublikowanych dotąd opowiadań. Dzięki tej popularności powstała kontynuacja losów bohaterów z klasy pani Czajki, których czytelnik może obserwować podczas pierwszych licealnych wzlotów i upadków.

„LO-teria” ma więc bardzo podobną strukturę ciągu mini historii, dając tym samym możliwość przyjrzenia się kolejnym bohaterom pod kątem ich osobistych perypetii oraz szkolnych sytuacji. Wszystko to zaś jest wydane w bardzo fajnej, nowej edycji Naszej Księgarni.

Polonistka zołza i inne zakręty losu

Uczniowie pani Czajki już nie są w komplecie w jednej klasie, jednakże nadal utrzymują ze sobą kontakt i ich przyjaźń wygrywa tę próbę przestrzeni i czasu. Zaczyna się właściwie niewinnie od problemów z nową polonistką, która szybko pokazuje, że ma uczniów w pogardzie i każdy pretekst, by im dopiec, jest doskonały. Dość szybko za ofiary obiera Małgosię i Maćka, którzy według niej obnoszą się ze swoim uczuciem, choć tylko doszło do pocałunku w policzek, i prędko ujawnia całej klasie, że może w niej zostać wielu „spadochroniarzy”. Jednakże ta komplikacja szybko stanie się mniej istotna, gdy przed byłą klasą pani Czajki pojawią się naprawdę poważne problemy. I nie będzie to złamane serce, ale sytuacje podbramkowe – samobójstwo kolegi, zniknięcie koleżanki, niechciana ciąża czy coś tak dramatycznego w życiu młodego człowieka jak śmierć w wypadku drogowym. Autorka nie oszczędza swoich bohaterów, wprowadzając ich w dorosłość w jej kolejnych, naprawdę czasami brutalnych etapach. Aczkolwiek w tym wszystkim jest także miłość i nadzieja na przyszłość, jest czas na wspólne wygłupy i zabawę, jest więc wszystko, co w życiu zarówno ważne, jak i konieczne do przetrwania w trudnych momentach. I dlatego właśnie „LO-teria” to taka wyjątkowa pozycja, do której warto zachęcać.

Miłość i życie

Z byłej klasy pani Czajki nadal mamy pary, które już wtedy się zawiązały lub zaczynało między nimi iskrzyć. Małgosia z Maćkiem będą przeżywać kolejne wtajemniczenia w swoim związku, ale i ich nie ominą problemy. Czarny Michał z Kingą muszą zmierzyć się z problemem zdrady, zaś Kamila zostanie po raz kolejny postawiona przed trudnym wyborem między Olkiem a Wojtkiem, choć tym razem nie z powodu mętliku we własnych uczuciach.

Młodzi ludzie w książce Piekarskiej popełniają zarówno głupstwa, jak i wykazują się mądrością, której niejeden dorosły mógłby pozazdrościć. Przed nimi trudne samodzielne decyzje oraz niełatwe wybory związane z tym, co przynosi im los. Bo przecież życie nie kończy się na szkole, a w domu nie zawsze wszystko się dobrze układa.

Otwarte zakończenie całości pozwala czytelnikom oczekiwać kontynuacji i poznania losów bohaterów w kolejnych latach. Osobiście mam szczerą nadzieję, że autorka nie poprzestanie na dwóch książkach o klasie pani Czajki i stworzy z tej historii przynajmniej trylogię. Tymczasem z całego serca polecam lekturę zarówno pierwszej, jak i drugiej części cyklu. Do tego zapewniam, że przeczytanie tylko drugiego tomu również będzie zasadne, a wszystko dzięki sprawnie poprowadzonej fabule wyjaśniającej poprzednie perypetie młodzieży. Szczerze zachęcam do sięgnięcia po książki Małgorzaty Piekarskiej.

2 marca 2017

autor: Katarzyna Sawicka

Źródło: https://allegro.pl/artykul/lo-teria-malgorzata-karolina-piekarska-recenzja-EY1RXx429HV

Print Friendly, PDF & Email