Ukazała się publikacja pokonferencyjna pt. „Ruch ludowy na przestrzeni wieków. POLITYKA – LUDZIE – WIEŚ – PAMIĘĆ”, a w środku mój esej pt. „Polska wieś w malarstwie ze zbiorów Muzeum Niepodległości”. O czym jest esej?
Wieś jako temat w sztuce polskiej pojawia się dopiero w czasach stanisławowskich. Długo jednak były to prace pokazujące raczej sielankową wersję wiejskiego życia. Sceny dramatyczne zaczęto malować dopiero w wieku XIX. Szesnaście obrazów ze zbiorów Muzeum Niepodległości, przedstawiających wieś, jest specyficznych, co wynika z charakteru kolekcji, która powstała z połączenia zbiorów dawnego Muzeum Lenina oraz dawnego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Trzy poruszają temat prac polowych, kolejne odnoszą się do różnych wydarzeń historycznych. Przede wszystkim strajków chłopskich w czasie Rewolucji 1905 roku oraz strajków w latach 30. Wiele dotyczy bytności Lenina na terenie polskich wsi. Są też obrazy socrealistyczne, przedstawiające wydarzenia z okresu okupacji oraz związane z wyzwoleniem Polski przez Armię Radziecką i Manifestem PKWN. Wiele z nich to dzieła wybitnych artystów, jak Stanisław Osostowicz, którego dyplomowa praca pt Epopea chłopska opowiada o wydarzeniach z lat 30., czy prace Heleny i Juliusza Krajewskich – czołowych piewców socrealizmu, których obrazy były prezentowane na Ogólnopolskich Wystawach Plastyki.

