Licencja na dorosłość to powieść bardzo bliska młodzieży, która będzie zmagać się z egzaminem maturalnym oraz wyborami swojej przyszłości po etapie liceum. Bohaterowie to absolwenci warszawskiego liceum, których losy znamy z wcześniejszych książek. Teraz czytelnik musi przygotować się na naprawdę dojrzałe problemy i wiele emocji. Dobrze się czyta i jeszcze lepiej rozumie – częściowo o mnie i o Tobie!
Egzamin maturalny już za nami. Młodzież warszawskiego liceum z zdenerwowaniem sprawdza wyniki rekrutacji na studia. Czy dostaną się na wymarzony kierunek? Czy to dobry pomysł wybrać anglistykę, kulturoznawstwo albo psychologię? Co jeśli nie dostałem się na studia w Warszawie a w Lublinie lub w Łodzi i jak będzie wyglądała nasza znajomość za kilka miesięcy? Czy przyjaźnie zawarte w liceum a nawet w gimnazjum mają szanse przetrwać?
Bohaterowie powieści Licencja na dorosłość autorstwa Małgorzata Karolina Piekarska to zwyczajna młodzież warszawskiego liceum. Zwyczajna tj. pełna pasji, energii, chęci to rozwoju i nauki według swoich pasji, wartości i marzeń. Podążają za fascynacją i tym co ich interesuje. Bardzo zależy im na relacjach i szukają miłości. Do tego stopnia, że jeden z bohaterów Maciej próbuje odnaleźć Małgosię, która zniknęła bez wieści. Poszukuje jej nazwiska na listach przyjętych na studia. Jedzie do Lublina, gdzie odnalazł jej ślad. Kamila i Marcin to kompletne przeciwieństwa, a jednak blisko im do siebie. Kinga i Michał, Aleks, Marcin i inni. Bohaterowie współczesnej opowieści, która mogła (w może naprawdę) wydarzyła się autentycznie.
Licencja na dorosłość to kontynuacja bestsellerowej „Klasy pani Czajki” i „LO-terii”. Publikacja została napisana bardzo atrakcyjnie. Czyta się wprost sama. Napisana współczesnym językiem z słownictwem i treścią adekwatną do XXI wieku. Elementy humorystyczne oraz emocjonalne dodają publikacji autentyczności. Chociaż mam za sobą już dawno okres wkraczania w dorosłość nadal tematyka dorastania jest mi bardzo bliska. Pracując jako psycholog i doradca zawodowy w liceum w Sopocie znam i rozumiem problemy, marzenia młodych ludzi. Powieść Licencja na dorosłość przypomina mi uczniów, których znam i znałam (absolwentów).
Zdecydowanie polecam powieść młodzieży w wieku licealnym i starszym niż 18 lat. Idealna dla osób, którym bliska jest tematyka dorastania, poszukiwania właściwej drogi w życiu prywatnym lub zawodowym. Bez znaczenia czy mieszkasz w dużym czy małym mieście, czy studiujesz czy uczysz się w liceum lub poszedłeś do pracy. Jeśli chcesz poznać młodych ludzi i ich losy związane bardzo mocno z okresem wrastania w dorosłość to idealna książka dla Ciebie oraz na prezent. Język który znasz, problemy, które rozumiesz lub które mogą stać się twoją rzeczywistością po skończeniu szkoły. Książka bawi, uczy, pomaga zrozumieć samego siebie oraz zrelaksować się.