MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja nagrodzona w konkursie bibliotecznym

kpcObrazy ściągnięte z mojej codzienności w powieści Małgorzaty Karoliny Piekarskiej “Klasa Pani Czajki”.

Dwa lata temu dostałam od koleżanki niezwykły prezent na urodziny. W kolorową folię owinięta była powieść Małgorzaty Karoliny Piekarskiej- “Klasa Pani Czajki”. Pomimo że bardzo lubię czytać, na początku odłożyłam książkę na półkę i zapomniałam o niej. Do powieści wróciłam stosunkowo niedawno, bo przy okazji wiosennych porządków w pokoju.
“Klasa Pani Czajki” to zbiór opowiadań publikowanych na łamach “Victora Gimnazjalisty”. Autorka porusza problemy współczesnych nastolatków. Ukazane zostały między innymi: zmartwienia młodego człowieka, który nie ma ojca, rozterki miłosne i rozstania.
Małgorzata Karolina Piekarska przedstawiła bohaterów o bardzo różnych charakterach. Są to postacie dynamiczne, dorastające w trakcie trwania utworu. Autorka nie ukazuje jednak tylko tytułowej klasy pani Czajki. Inni bohaterowie to choćby Olek czy rodzice uczniów.
Niewątpliwym walorem książki jest jej język. Współczesny, młodzieżowy, bezpośredni- trafia do czytelnika. Powieść bawi i wychowuje. Porusza, bowiem tematy TABU, jak na przykład inne wyznanie. Książka nie narzuca ekscentrycznych opinii i poglądów, pozwala młodym oceniać sytuacje i zdarzenia według swojego uznania.
O popularności “Klasy pani Czajki” świadczą między innymi wpisy na forum. Opinie typu: “TO WCIĄGĄ”, czy “Mam wrażenie, że to moja klasa” nie są rzadkością. Powieść Małgorzaty Karoliny Piekarskiej wzbudza wiele emocji. Młodzi odnajdują bowiem w bohaterach powieści siebie.
Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z tego typu utworem. Oryginalna, niespotykana forma i interesujące zagadnienia są warte zapamiętania. Książkę poleciłabym raczej młodzieży, bo specyfika i dosadny język powieści mogłyby kogoś zniechęcić. Zgadzam sięz opinią internautki “Nany myslovitz fan” iż obrazki zostały żywcem ściągnięte z mojej codzienności.

Aleksandra Nieprzecka

Recenzja wyróżniona w 2007 roku konkursie literackim ,,KSIĄŻKA KTÓRĄ WARTO PRZECZYTAĆ’’ zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu.