MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z e-clicto

lo„LO-teria” to powieść adresowana przede wszystkim do licealistów. Dlatego recenzję książki napisała dla nas licealistka, szesnastoletnia Hanna.

Niedawno do księgarni weszła długo oczekiwana książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „LO-teria” (wyd. Nowy Świat). Oczekiwana przynajmniej przeze mnie i moich znajomych. Jest to bowiem kontynuacja powieści ,,Klasa pani Czajki”,  która stała się hitem wśród mych rówieśników.

Tematyka ,,LO-terii”, zdawałoby się, jest dość zwyczajna: nauka w liceum, problemy rodzinne, poznawanie siebie i nowych realiów. Przedstawienie tego w taki sposób, aby pasowało do współczesnej, „młodzieżowej” rzeczywistości, mogło być dla autorki nieco trudne, ale według mnie poradziła sobie z tym. Z zaskoczeniem (pozytywnym) czytałam o niektórych perypetie bohaterów, bardzo zbliżonych do moich.

W „LO-terii” przeplatają się wątki wielu postaci. Każda jest tak samo ważna. Znani nam bohaterowie idą do różnych liceów, gdzie poznają nowe osoby, które zaczynają wpływać na ich dotychczasowe życie. Postaci, którym w pierwszej części Piekarska nie poświęcała wiele uwagi, wysuwają się tym razem na pierwszy plan. Na przykład Stasiek, z pozoru bardzo cichy religijny chłopak, wpada w nie lada kłopoty, które kończą się dla niego dramatycznie. Autorka wprowadza również historię Marcina, którego sytuacja rodzinna zmusza do wczesnej dorosłości.

„LO-teria” została napisana w sposób przemyślany, przez co, mam nadzieję, zainteresuje większość czytelników. Co prawda, przeznaczona jest głównie dla gimnazjalistów i licealistów, ale sądzę, że zawężony krąg odbiorców nie przeszkodzi książce w uzyskaniu popularności równej tej, jaką cieszyła się „Klasa pani Czajki”. A może większej? W „LO-terii” każdy może odnaleźć siebie, popatrzeć na problem z innej strony, spróbować znaleźć własne rozwiązanie.

Hanna, lat 16
16 sierpnia 2010
http://blog.eclicto.pl/%E2%80%9Eloteria%E2%80%9D-%E2%80%93-recenzja-licealistki/

 

Print Friendly, PDF & Email