MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z recenzje-incognito.blog.onet.pl

kpc“Klasa pani Czajki” autorstwa pani Piekarskiej ukazała się po raz pierwszy w 2004 roku, a nie jak sądzi większość dopiero niedawno. Swój początek bierze jednak już w roku 2000, kiedy to zaczęła być publikowana na łamach “Victora Gimnazjalisty”. Małgorzata Karolina Piekarska to dziennikarka prasowa i telewizyjna, na stałe związana z TVP3 oraz Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. O popularności cyklu jej opowiadań o życiu uczniów nie miała pojęcia, aż do ankiety, zorganizowanej przez „Victora”. O tym, jakie wzbudza emocje, powiedziały jej wpisy na forum. Właśnie, dlatego przygody warszawskiego gimnazjum przybrały formę książki.

Głównymi bohaterami są uczniowie jednej z klas warszawskiego gimnazjum. Małgosia, brunetka w okularach i Kamila, śliczna blondynka to najlepsze przyjaciółki. Maciek, Aleks i Biały Michał trzymają ze sobą od czasów przedszkola. Jedynym problemem Kasi jest poderwanie kolejnego chłopaka. Przynajmniej tacy są w swoich oczach na początku książki. Nawiązują się między nimi pierwsze miłości, kłótnie. Razem jednak stanowią klasę nie do pobicia. Nad wszystkim zaś czuwa niezawodna Pani Czajka.
Autorka opisała typową gimnazjalną rzeczywistość – sprawdziany, klasówki, testy, a wszystko okraszone sporą dawką humoru. Tworzy sympatyczną, ciepłą całość i daje nam pełny obraz klasy. Niestety, denerwowało mnie, że w pewnym momencie na czoło wysuwają się problemy Kamili i miłość Małgosi i Maćka. Oczywiście wszystko toczy się w otoczeniu klasy, ale staje się ona tylko tłem. Jednak mniej więcej w połowie książki autorka się nam rewanżuje i wspomina bardziej o innych uczniach.
Książka lekka, miła i bardzo przyjemna. Mogę ja polecić, mimo że nie jestem wobec niej bez zastrzeżeń. Spodoba się głownie gimnazjalistom i tym, którzy do gimnazjum dopiero pójdą. I tym, którzy gimnazjum już skończyli, ale ciągle czują się na tyle młodzi, by zrozumieć problemy na100latków.

Autor: Incognito
2 września 2008
żródło:
http://recenzje-incognito.blog.onet.pl/2,ID340773185,DA2008-09-02,index.html

Print Friendly, PDF & Email