MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Recenzja z bloga Librars

loKsiążka “LO-teria”, jest kontynuacją wspaniałej polskiej książki “Klasa Pani Czajki”. Ta część powieści jest na pewno bardziej dojrzalsza. Poruszane są w niej już takie tematy jak: zdrada, narkotyki, alkohol, śmierć.

Bohaterowie książki zaczynają liceum. Muszą zdać sobie sprawę, że zaczynają wkraczać w dorosłość. Niektórzy mimo swoich szczerych chęci utrudniają życie sobie i innym. Dochodzi do wielu sprzeczek, zdrad, oszustw i śmierci bliskich. Jeśli by popatrzeć na tą książkę z daleka, to można powiedzieć, że bohaterowie zmienili się diametralnie. Małgosia nie jest już niewinną, brzydką dziewczynką. Staje się pewniejsza siebie, jednak przeżywa poważna kłopoty z matką. Maciek kiedyś zabawny i wygłupiający się, zaczyna się zastanawiać co jest w życiu ważne. To są tylko dwa przykłady, jednak tak naprawdę każdy w tej książce się zmienił. Niestety nie wszyscy na lepsze.

Powiem szczerzę, że nie potrafię jeszcze wyjść z tej powieści. Żałuję, że żądna z książek pani Piekarskiej nie jest jako lektura obowiązkowa w szkole, ale ja jako zagorzały czytelnik, ustanawiam nową regułę. Każdy szanujący się polski czytelnik w wieku od 11-18 lat, powinien przeczytać te dwie książki. Naprawdę warto. Ta historia mimo lekkiego języka jest tak naprawdę naszą codziennością nie zawsze jasną.

Jednak autorka pokazuje nam, że zawsze jest jakieś wyjście i dzięki przyjaciołom można wyjść na prostą. Mimo, że często wydaje się, że nie ma już szans na lepsze jutro, to zawsze jest ktoś kto ci pomoże. Często jest to ktoś po kim się tego byś nie spodziewał.

źródło: http://librars.blogspot.com/2011/09/30-magorzata-karolina-piekarska-lo.html
7 września 2011

Print Friendly, PDF & Email