MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

XXII Dialog Dwóch Kultur 2022

Już po raz dwudziesty drugi odbędzie się Dialog Dwóch Kultur, doroczne spotkania polskich i ukraińskich pisarzy, badaczy literatury, historyków, historyków sztuki i muzealników, uzupełnione występami artystów. Spotkania mają na celu budowania porozumienia między oboma narodami, wzajemnemu poznaniu się, poszerzeniu wiedzy o wspólnym, bogatym dziedzictwie kultury i nauki.

11 – 14 października 2022 r.
Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
oraz
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Sala Paderewskiego

Dokładny program do pobrania

Mój odczyt pt. „Henryk Józewski. Wojewoda wołyński – artysta”
14 października, g. 15.15-15.30.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Sala Paderewskiego

– mgr Małgorzata K. Piekarska (Muzeum Niepodległości w Warszawie),

Pierwsza część tegorocznego Dialogu Dwóch Kultur odbyła się 4-7 września w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu. Z powodu wojny tylko z udziałem strony ukraińskiej. W Polsce spotkania odbędą się 11 – 14 października Warszawie w Domu Literatury i w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Złożą się na nie sesje naukowe poświęcone dwusetleciu romantyzmu, dziejom walki o wolność Ukrainy i Polski oraz ochronie dziedzictwa kulturowego w czasie wojny. W Sulejówku w Muzeum Józefa Piłsudskiego zostanie zaprezentowana wystawa „Trwoga” Ostapa Łozińskiego. W Domu Literatury odbędzie się Biesiada Literacka, na którą złożą się prezentacje książek i utworów własnych pisarzy polskich i ukraińskich. Niezwykle ważnym wydarzeniem będzie wieczór poetycki „Wiersze dla wolnej Ukrainy” na placu Zamkowym w Warszawie.

Dialog Dwóch Kultur należy dziś do najważniejszych interdyscyplinarnych imprez organizowanych wspólnie przez Polaków i Ukraińców. Na spotkaniach posłuchać można wykładów z zakresu historii, przedstawiających trudne losy i dążenia wolnościowe obu narodów. Każdego roku w spotkaniach, zainicjowanych w latach 90. przez muzealnika i pisarza Mariusza Olbromskiego, po obu stronach granic, bierze udział setki osób. Na terenie Ukrainy stałym miejscem spotkań jest miasto Krzemieniec i Muzeum Juliusza Słowackiego. Spotkania Dialogu odbyły się także m.in. w Drohobyczu, Lwowie, Żurawnie, Nahujowicach i w Stryju. W Polsce, oprócz Warszawy, także w Przemyślu, Bolestraszycach, w Podkowie Leśnej w Stawisku. Trwałym osiągnięciem Dialogu Dwóch Kultur jest rocznik ukazujący się po polsku i ukraińsku.

Głównym pomysłodawcą Dialogu Dwóch Kultur jest Mariusz Olbromski, literat, działacz kulturalny, który od wielu lat podejmuje inicjatywy w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Rzeczypospolitej, a także budowania porozumienia między oboma narodami. Angażował się w utworzenie muzeów literackich: Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, Józefa Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie, Aleksandra Fredry w Rudkach, a ostatnio podjął inicjatywę powołania Muzeum Mikołaja Reja w Żurawnie nad Dniestrem. Za działalność kulturotwórczą uhonorowany został kilkunastoma odznaczeniami, w tym srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.