MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka

“Listy do Skręcipitki” na stulecie Mokotowa

plakat1-e136938895799716 marca 2016 roku o godzinie 18.00 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej jest jedyna okazja zobaczyć monodram Zacharjasza Muszyńskiego Listy do Skręcipitki w reżyserii Małgorzaty Szyszki i wg mojego scenariusza. Spektakl będzie pokazywany bezpłatnie z okazji obchodów stulecia Mokotowa. W końcu autor listów – mój pradziadek Antoni Adamski to chłopak z Mokotowa, zaś pierwsze listy powstały, gdy Mokotów nie był jeszcze w granicach Warszawy.

Od premiery, która miała miejsce 30 czerwca 2013 roku spektakl był pokazywany nie tylko w kilku miejscach w Warszawie (w Promie Kultury Saska Kępa podczas święta Saskiej Kępy oraz w czasie obchodów Święta Niepodległości na scenie Muzeum Niepodległości), ale także m.in. w Kutnie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie oraz w Wilnie gdzie zamykał II festiwal monodramu Monowschód w słynnym „Teatrze na Pohulance” i wreszcie w Chorzowie w „Teatrze Rozrywki” wygrywając tam „5. Obserwatorium Artystyczne Entree”.

Listy do Skręcipitki to spektakl, który powstał na kanwie korespondencji Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej, jaką małżeństwo wymieniało się w latach 1913-1918. W tym czasie Adamski przebywał z dala od rodziny, w sanatorium położonym na terenie Baszkirii za Uralem, gdzie leczył się na gruźlicę. Jego żona została w Polsce. Listy są zapisem dni, jakie Antoni spędzał z dala od rodziny, świadectwem emocji oraz miłości i tęsknoty do Ojczyzny. Monodram jest przedstawieniem anegdot z sanatorium, wesołych, a czasem nawet i dramatycznych sytuacji, jakie spotkały Adamskiego. Zawiera refleksje na temat życia w dwóch kulturach – polskiej i rosyjskiej.

W roli Anatoleńka występuje Zacharjasz Muszyński. Studiował muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i śpiew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Zagrał w filmach W ciemności, Generał Nil, Mała Moskwa, W ukryciuŻywie Biełaruś, a ostatnio Historia Roja, Niewinne i Wołyń.

Reżyserem „Listów do Skręcipitki” jest Małgorzata Szyszka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom reżysera oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego im. Jana Chrzciciela. Wyreżyserowała takie filmy jak: Śadami Herberta po Lwowie, Śladami Dostojewskiego po St. Petersburgu, Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina, Beryszońskim Szlakiem Fryderyka Chopina, Tropami Grotowskiego po Meksyku: Amecameca i Nie zatrzymujcie się …

Scenariusz do Listów do Skręcipitki napisała Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka, autorka książek dla dzieci. Jej twórczość, zarówno literacka jak i filmowa, honorowana była nagrodami i wyróżnieniami. Wyreżyserowała również filmy Kto ty jesteś oraz Kto dziś pamięta o Kolumbach.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, blogerka.

Comments are closed.