MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka

Nowa “Wyspa” już do kupienia

Nowy numer „Kwartalnika Literackiego Wyspa” – numer 4/obejmuje zeszyt zasadniczy oraz suplement. Razem ponad 300 stron do czytania.
Suplement poświęcony jest pamięci Jerzego Górzańskiego, który zmarł w sierpniu 2016 roku. Redakcja „Wyspy” tym zbiorem pragnie oddać hołd twórcy, który trwał przy naszym czasopiśmie od samego początku w roku 2007, w każdym zeszycie zamieszczał swoje utwory.
Tom zawiera wszystkie teksty Jerzego Górzańskiego opublikowane w „Wyspie”, zarówno stałe felietony, jak i utwory poetyckie, a także jedną recenzję i wywiad. Uzupełnieniem, a jednocześnie wprowadzeniem, jest wspomnienie Marka Ławrynowicza, Waldemara Żyszkiewicza, a także Stefana Szczepłka oraz dwa wiersze Danuty Gałeckiej-Krajewskiej, która była uczennicą poety i wiersz Krzysztofa Mrozowskiego.
W numerze znajdziecie Państwo cztery niepublikowane wiersze Pawła Huelle.
Zgodnie z przyjętą zasadą co roku w ostatnim numerze „Wyspy” dominują tłumaczenia z literatur zagranicznych, mamy więc pary „Poeci i tłumacze” – Czesław Miłosz i Marina Trumić, Gérard Bayo i Aleksandra Niemirycz, Jevrem Brković i Grzegorz Łatuszyński, Ana Ristović i Miłosz Waligórski.
W dziale „Poezja z daleka” w naszym kwartalniku debiutują: Adriana Lisboa (w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa), Wasyl Łoziński i Hałyna Kruk (w tłumaczeniu Bohdana Zadury) Jaromír Typlt (w tłumaczeniu Laury Waniek) i Veronika Dintinjana (Przekład Katarina Šalamun Biedrzycka).
Z węgierską pisarką Krisztiną Tóth rozmawia Wojciech Chmielewski. Z kolei z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i filozofem rozmawia Krystyna Turkowska-Chwin, a z Mariuszem Grzebalskim, poetą, redaktorem wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu serii „Biblioteka Poezji Współczesnej” – Grażyna Banaszkiewicz. Zamieszamy również wywiad Tomasza Zaperta ze Stanisławem Srokowskim na temat filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który powstał na kanwie prozy zawartej w tomie zatytułowanym „Nienawiść”.
Zamieszamy też eseje Grzegorza Łatuszyńskiego, Wojciecha Kaliszewskiego i Teresy Tomsi.
Publikujemy fragment powieści Wacława Holewińskiego „Jak było na początku teraz i zawsze” oraz Wojciecha Chmielewskiego „Belweder gryzie w rękę”.
Zachęcamy również do lektury „Wędrowniczka Marka Czuku” oraz prozy poetyckiej Edy Ostrowskiej „Facecje”. Mateusz Wabik pisze z kolei o „Pierwszym Noblu dla muzyki rockowej”.
Z przyjemnością opublikowaliśmy w tym wydaniu wiersze Stanisława Dłuskiego, Gabriela Leonarda Kamińskiego i Mariusza Grzebalskiego.
Nie zabrakło stałych felietonistów: Mirosława Bańko, Karola Maliszewskiego i Piotra Wojciechowskiego.
Ilustracje do „Wyspy” oraz na okładkę tego numeru i „Suplementu” są dziełem Czesława Tumielewicza. „W świecie przedstawionym w ilustracjach do bieżącego numeru baśń przeplata się z rzeczywistością. Jednak snuta baśń przeznaczona jest dla dorosłych. Mamy tu miłość, pożądanie i namiętność we wszystkich odcieniach – zarówno graficznych
szarości, jak i odcieniach emocji targających człowiekiem. Przyznam, że dawno nie widziałam tak poruszających prac, pełnych namiętności, pasji i wieloznaczności” – pisze o artyście Małgorzata Karolina Piekarska w rubryce „Galeria na Wyspie”.
I jak zawsze w tomie znalazły się recenzje:

  • Zbigniew Masternak – Grykodada, czyli rezonans słów (Krzysztof Gryko, „rezonans”)
  • Marek Czuku – Minimalizm Tomasza Majzla (Tomasz Majzel, „Treny Echa Tropy”)
  • Mateusz Wabik – Magia i wyobraźnia – (Tomasz Rożycki, „Litery”)
  • Karol Płatek – Na mostach (Janusz Drzewucki, „Rzeki Portugalii”)
  • Bolesław Faron – O Szymborskiej i Herbercie (Wojciech Ligęza, „Bez rutyny. O poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta”)
  • Mateusz Wabik – Egzystencjalnych notatek ciąg dalszy? (Marcin Świetlicki, „Drobna zmiana”)
  • Leszek Kamiński – Portret kronikarza naszych czasów (Adam Sisman, „John le Carré. Biografia”.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, blogerka.

Comments are closed.