Nowy Numer Magazynu Literackiego „Książki”, którego jestem stałą felietonistką, już w księgarniach, a w środku m.in.:
Bardziej lubię książki niż ludzi
Diana Chmiel jest klasycznym molem książkowym, ale jest to klasyka w nowoczesnym wydaniu. Młoda, wykształcona, pełna energii i pomysłów. Twierdzi, że od początku wiedziała, że będzie bibliotekarką. Swoją karierę buduje konsekwentnie – nawet przez myśl jej nie przeszło, że mogłaby pracować w innym zawodzie. – Uwielbiam wciskać ludziom książki, a gdy usłyszę pytanie: co by mi pani poleciła? – wyrywam się ze swoimi poradami natychmiast – o swojej pracy, pasjach, inspiracjach książkowych opowiada Diana Chmiel, bibliotekarka, autorka bloga Bardziej lubię książki niż ludzi
Rynek audiobooków w Polsce
Popularność audiobooków zwiększyła się znacznie w ostatniej dekadzie, wraz z rosnącą liczbą użytkowników smartfonów, popularnością streamingu i taniego internetu. Od kilku lat czytelnik zyskuje coraz bogatszą ofertę tytułową, wydawcy coraz częściej decydują się na format audio dla wydawanych nowości, nagrywają tytuły z backlisty, digitalizowane są też tytuły dotychczas wydane wyłącznie na CD – o perspektywach rozwoju rynku książek audio pisze Ewa Tenderenda-Ożóg
Balansujemy na krawędzi zagłady
Cały nasz świat składa się z sieci wzajemnych powiązań. Ciekawe pytanie brzmi: „Czy czyni nas to mądrzejszymi, czy raczej głupszymi?”. Jeśli mam być szczery, to jury konkursowe wciąż bada to zagadnienie, a odpowiedź nie jest wcale oczywista! – rozmowa z Tomem Phillipsem, autorem książki „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”
Więcej niż ładne buzie
Dzięki archiwom rodzinnym, w dużej mierze dotąd niepublikowanym i rozmowom z żyjącymi potomkami bohaterów dramatu, powstały portrety biograficzne sióstr Mikołajczykówien znacznie bardziej złożone od tych, które utrwaliły się w literaturze wspomnieniowej. Zamknęłam pracę nad książką z satysfakcją z dobrze wykonanej kwerendy, ale też z pewnością, że od tej chwili trudno będzie napisać o realiach „Wesela” coś więcej – rozmowa z Moniką Śliwińską, autorką książki „Panny z »Wesela«”
Mistycyzm i brutalność
Myślę, że literatura nie rozwiąże ani problemu przemocy, ani problemu zabójstw kobiet, ani problemu zniknięć ludzi, ale może oddziaływać na czytających, podnosząc ich świadomość i doprowadzając do zerwania z niewidzialnością i automatyzmem, z jakim traktuje się wymienione problemy. Literatura może także zachęcać do refleksji i powodować zmianę postaw czytających – i to jest punkt wyjścia – rozmowa z Dolores Reyes, argentyńską pisarką, feministką, aktywistką, autorką książki „Ziemiożerczyni”
Proponujemy także:
- WYDARZENIA Nagrody literackie, imprezy branżowe, konkursy
- RZECZYWISTOŚĆ SKRZECZY Bestsellery listopada
- BOB Wspomnienie Roberta Gamble’a
- NAMOLNY KSIĄŻKOWIEC Powieści dokumentalne
- PRAWDY I MITY O PSYCHIATRII Rozmowa z Ewą Pągowską, autorką książki „Psychiatrzy.
Sekrety polskich gabinetów” - POLSKIE RADIO NA PASKU BBC Felieton Grzegorza Sowuli
- 50 STRON LEKARSTWA, CZYLI LIMERYKI – felieton Małgorzaty Karoliny Piekarskiej
- OPERACJA „CEZARY” Rozmowa z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Kroków siedem do końca”
- MARIA KULIK POLECA „Niedokończona opowieść Pepe” Doroty Combrzyńskiej-Nogali
- KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje
- RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH
Nowy numer dostępny jest też w sklepie: https://rynek-ksiazki.pl/sklep/magazyn-literacki-ksiazki-11-2020-wersja-pdf/