MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Stefan Starzyński

Ukazały się właśnie materiały napisane na konferencję poświęconą 130 rocznicy urodzin Stefana Starzyńskiego. Tytuł konferencji: Dziś widzę wielką Warszawę, a rozpocznie się ona 28 września 2023 o g. 09:00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, sala konferencyjna, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa.

W towarzyszącej konferencji publikacji znalazł się mój artykuł pt. „Portret Stefana Starzyńskiego” pędzla Moniki Piwowarskiej w zbiorach Muzeum Niepodległości.

Redakcja zapowiada wydawnictwo następującymi słowami:

W roku ustanowionym przez Radę m.st. Warszawy Rokiem Stefana Starzyńskiego, ukazuje się kolejna publikacja wydana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, zatytułowana Dziś widzę wielką Warszawę. Polecamy wszystkim tę interesującą monografię, wzbogaconą ciekawymi ilustracjami dawnej Warszawy.

Prezentowana publikacja jest zbiorem referatów naukowych, przygotowanych na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pod tym samym tytułem. Została ona zorganizowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, w ramach realizowanego szerszego projektu. Organizatorzy chcieli przypomnieć i upamiętnić dokonania prezydenta Stefana Starzyńskiego poprzez przedstawienie związku między historią i kulturą rozwijającej się Warszawy jego czasów. Naukowcy z różnych ośrodków badawczych przedstawili wyniki swoich badań, związanych z historią II Rzeczypospolitej i rozwojem Warszawy, odnosząc je do współczesności.

Wydarzenie to wpisało się w obchody 130. rocznicy urodzin Stefana Starzyńskiego – wielkiego Prezydenta stolicy. Warto podkreślić, że Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami opracował 4-letni plan rozwoju gospodarczego m.st. Warszawy (1938-1942). Był również pomysłodawcą i wielkim orędownikiem konkursu „Warszawa w kwiatach”, którego 40. edycja odbyła się w tym roku. Jego szeroko zakrojone działania przerwała II wojna światowa. Aresztowany przez gestapo 27 października 1939 roku trafił na Pawiak, gdzie w grudniu tegoż roku ślad po nim zaginął.

Publikację w formacie PDF można bezpłatnie pobrać tutaj: https://static.goout.cloud/muzeumniepodlegloscipl/2023/09/d78033d2-dzis-widze-wielka-warszawe-internet.pdf

A dla tych, którzy wolą tradycyjny kontakt z tekstem informacja, że papierowe egzemplarze kupić w sklepie muzealnym.

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.