MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Aleksander Sochaczewski. Kronikarz syberyjskiej katorgi.

Ukazał się właśnie katalog do wystawy planszowej pt. Aleksander Sochaczewski. Kronikarz syberyjskiej katorgi, w którym znajduje się m.in. mój esej o artyście. Wydawnictwo o publikacji napisało:

180. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Aleksandra Sochaczewskiego są doskonałą okazją do przypomnienia jego twórczości, ten wybitny polski artysta żydowskiego pochodzenia bywał bowiem ostatnio zapominany.

Jego losy związane były z Powstaniem Styczniowym. Za udział w przygotowaniach do tego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego, jednego z największych, był więziony w Cytadeli Warszawskiej i został zesłany na 22 lata na Syberię. Traumatyczne przeżycia z zesłania odcisnęły piętno na jego psychice. Po powrocie tworzył cykl obrazów dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii, malując to, co przeżył i czego był świadkiem.

Od 1981 roku niemal całą kolekcję dzieł tego artysty posiada Muzeum Niepodległości. Obrazy eksponowane są w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie malarz był więziony.

Niniejszy katalog, towarzyszący wystawie o tym samym tytule, zawiera prezentowane na niej reprodukcje obrazów Sochaczewskiego, o których piszą Anna Milewska-Młynik, Małgorzata Karolina Piekarska i Tadeusz Skoczek.

Wystawa oraz informator wystawy powstały w ramach projektów „Rok Powstania Styczniowego na Mazowszu” i „Rok Aleksandra Sochaczewskiego”, zrealizowanych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

A bezpłatny PDF katalogu można pobrać tutaj: Katalog wystawy “Aleksander Sochaczewski. Kronikarz syberyjskiej katorgi”

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.