MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki

85 numer Niepodległość i Pamięć

W najnowszym (85) numerze kwartalnika “Niepodległość i Pamięć” wydawanego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie mój artykuł.

Kwartalnik ukazuje się od 1994 roku i poświęcony jest ojczystej historii, kulturze i sztuce, wiele uwagi staramy się poświęcić zagadnieniom dotyczącym polskich ruchów niepodległościowych, społecznych i obywatelskich na przestrzeni XVIII–XX wieku.

Na łamach czasopisma Niepodległość i Pamięć przedstawiamy artykuły, materiały poświęcone muzealnictwu, a więc sektorowi, w którym czynnie uczestniczy Muzeum Niepodległości w Warszawie, źródła, recenzje, bibliografie. Mamy nadzieję, że czasopismo Niepodległość i Pamięć stanie się nie tylko miejscem, w którym będziemy dzielić się z Państwem wiedzą, ale także polem dla twórczych polemik, toczonych z naukowcami oraz najważniejszymi instytucjami w kraju i na świecie.

Druk czasopisma Niepodległość i Pamięć jest możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Archiwalne numery czasopisma Niepodległość i Pamięć są dostępne również w Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz na stronie Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. 

W najnowszym 85 numerze:

Spis treści

Beata Michalec, Tadeusz Skoczek, Nowy rok bieży

ARTYKUŁY

Michał Cieślak, Tragedia na Cytadeli 13 października 1923 roku
Marcin Łukasz Majewski, Sprawa rewindykacji kościoła podominikańskiego w Kozinie w latach 1923−1937
Joanna Lusek, Podpułkownik dyplomowany Tadeusz Puszczyński „Konrad Wawelberg” (1895–1939). Patron 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Maciej Białecki, Biogramy Powstańców Warszawskich. Komandor dr Adam Unieszowski (1890−1969)

MUZEALNICTWO. Materiały. Sprawozdania. Omówienia

Małgorzata Karolina Piekarska, Ludwig Angerer der Älter – w krainie światła i ciemności
Weronika Krzemień, Jeremi Galdamez, Podsumowanie wystawy czasowej pt. „Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii (1936−1939)”
Andrzej Kotecki, Polsko-francuskie konfrontacje rzeźbiarskie. Uwagi na marginesie wystawy w warszawskim Muzeum Narodowym
Lech Marchlewski, Działania edukacyjne Muzeum Niepodległości w Radzyminie
Teresa Kołakowska, Seniorzy w Muzeum Niepodległości
Agata Olenderek, Wrześniowe Śniadanie Prasowe w Muzeum Niepodległości
Małgorzata Karolina Piekarska, Wydarzenie w Muzeum. Pokaz filmu „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…”

ŹRÓDŁA. Relacje. Wspomnienia

Andrzej Domagalski, Archiwum kultury studenckiej. Trzej muszkieterowie rodem ze studenckiego kabaretu
Krzysztof Sobociński, Nadzieja umiera ostatnia − wspomnienia okupacyjne mojej rodziny
Lech Marchlewski, Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w Muzeum Niepodległości w Warszawie
Janusz Gmitruk, Włodzimierz Tetmajer − współtwórca niepodległej

RECENZJE. Noty. Bibliografie

Władysław Duczko, Rzeczy z getta warszawskiego. Archeologiczne ślady życia i zagłady (Jacek Konik, Głosy zabitego miasta. Wstępna interpretacja rezultatów badań archeologicznych na terenie dawnego getta warszawskiego w latach 2021–2022)
Jan Engelgard, Marszałka Mannerheima związki z Polską (Mannerheim. Polskie lata, red. Anna i Jukki Soisalon-Soininen)
Robert Hasselbusch, „Tatusiu, masz, ratuj się choć ty” – relacje wspomnieniowe ocalałych z obozu zagłady w Treblince (Treblinka. Relacje więźniów. 80. rocznica buntu w Treblince, oprac. Agnieszka Żółkiewska)
Andrzej Kotecki, Polska Matką Naszą… (Danuta Drywa, Polska matką naszą… Zbrodnia na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w obozie Stutthof w 1940 r.)
Marian Marek Drozdowski, Stefan Starzyński− gospodarz stolicy w latach 1934−1939 w dokumentacji i interpretacji Beaty Michalec (Beata Michalec, Stefan Starzyński − gospodarz stolicy w latach 1934−1939)
Joanna Krasoń, Osadnicy polscy pod równikiem. Wspomnienia Franciszka Łypa (1888−1971) (Bogdan Łyp, Marzenia o ziemi pod równikiem. Wspomnienia Franciszka Łypa [1888−1971])

Nasi autorzy

PDF numeru można pobrać tu: https://niepodlegloscpamiec.pl/lib/mlwrf9/NIP_185-lrbyyfpv.pdf

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.