W najnowszym (88) numerze kwartalnika “Niepodległość i Pamięć” wydawanego przez Muzeum Niepodległości w Warszawie mój artykuł.
Kwartalnik ukazuje się od 1994 roku i poświęcony jest ojczystej historii, kulturze i sztuce, wiele uwagi staramy się poświęcić zagadnieniom dotyczącym polskich ruchów niepodległościowych, społecznych i obywatelskich na przestrzeni XVIII–XX wieku.
Na łamach czasopisma Niepodległość i Pamięć przedstawiamy artykuły, materiały poświęcone muzealnictwu, a więc sektorowi, w którym czynnie uczestniczy Muzeum Niepodległości w Warszawie, źródła, recenzje, bibliografie. Mamy nadzieję, że czasopismo Niepodległość i Pamięć stanie się nie tylko miejscem, w którym będziemy dzielić się z Państwem wiedzą, ale także polem dla twórczych polemik, toczonych z naukowcami oraz najważniejszymi instytucjami w kraju i na świecie.
Druk czasopisma Niepodległość i Pamięć jest możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Archiwalne numery czasopisma Niepodległość i Pamięć są dostępne również w Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz na stronie Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.
W najnowszym 88 numerze:
Spis treści:
- Tadeusz Skoczek, Tradycja chrześcijańska na Pawiaku
ARTYKUŁY
- Robert Hasselbusch, Święta Bożego Narodzenia na Pawiaku
- Marcin Gomółka, Atak gazowy pod Legnicą – prawda czy mit?
- Maciej Białecki, Biogramy Powstańców Warszawskich. Dr Kazimier Łotkowski (1912–1989) – lekarz oddziału „Ponurego”, Powstanie Warszawski i chirurg onkolog
- Krzysztof Kopociński, Zbigniew Kopociński, Gen. bryg. dr Bronisław Malewski (1874–1920) – w 150. rocznicę urodzin Naczelnego Lekarza 1. Korpusu Polskiego i Szefa Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych
- Bartosz Drejerski, Żydzi północnego Mazowsza wobec Powstania Listopadowego i Styczniowego
- Piotr Maroński, Widowisko o Wincentym Witosie
- Dominika Zyśk, Salon Dobrej Prasy im. Walerego Pisarka – spotkanie z Janiną Kęsek i Stanisławem Mrozem z redakcji „Wiadomości Bocheńskich 28 maja 2024 roku
ŹRÓDŁA. Relacje. Wspomnienia
- Andrzej Domagalski, Archiwum kultury studenckiej. Debiut w „Pod Budą”, zakochany w Olsztynie i początki ze striptizem
- Mateusz Ratyński, Wielka Wojna we wspomnieniach marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego
- Izabella Rusinowa, Generał Józef Zajączek o bitwie pod Racławicami
- Marek Sołtysik, „Monachijczycy” albo artyści znad Wisły nad Izarą
- Bartłomiej Sokołowski, Stanisław Skarżyński (1896–1939) – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i obrony Grodna
- Janusz Gmitruk, Dekret o reformie rolnej PKWN. Historia i współczesność
IN MEMORIAM
- Stanisław Hadyna, Epitafium 269
RECENZJE. Noty. Bibliografie
- Maja Marońska, Piotr Maroński, Rycerze Świętego Floriana z ziemi legionowskiej (Strażacy ziemi legionowskiej, red. S. Bukowiec, Agencja Wydawnicza Palindrom, Bochnia 2023)
- Antoni Dragan, Pamiętamy o Wrześniu 1939 roku! (A jednak wojna… Wojna obronna 1939 w zbiorach Muzeum Niepodległości, red. T. Skoczek, Muzeum Niepodległości, Warszawa 2023) 283
- Andrzej Kotecki, Dialog muzealników z historią (Rozmowa z historią. Dwadzieścia pięć obrazów na 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego, red. T. Skoczek, Muzeum Niepodległości, Warszawa 2023)
- Henryk Nicpoń, Klucz do zrozumienia akcji zaprogramowanego unicestwienia Żydów (Jan Sęk, Niemiecka Akcja Reinhardt – dwa przywołania rocznicowe – 80, Wydawnictwo Lubelskie AZ, Lublin 2023)
- Bartłomiej Sokołowski, Historia pewnej rodziny (Jacek Emil Szczepański, Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, Legionowo 2023)
Nasi Autorzy
PDF numeru można pobrać tu: https://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/113643/download/