MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

20 listopada 2024
by Małgorzata Karolina Piekarska
0 comments

Trybunał dla Rosji

Ukazał się katalog wystawy „Trybunał dla Rosji” z moim esejem o prezentowanych na wystawie plakatach. Wystawa jest częścią projektu „Zbrodnie Rosji”. Przedstawia grafiki ukraińskich artystów, którzy językiem sztuki opowiadają o zbrodniach popełnionych przez Rosję na narodzie ukraińskim, a także o konieczności utworzenia międzynarodowego trybunału karnego dla Rosji.
Rosja przez wieki próbowała umocnić swoją władzę na terytorium Ukrainy za pomocą ucisku politycznego, gospodarczego, narodowego i kulturowego, a także stosując represje wobec ukraińskiej inteligencji i dysydentów oraz popełniając masowe zbrodnie na narodzie ukraińskim. Wszystkie te działania mają doprowadzić do zniszczenia państwa i narodu. Cykl wystaw „Zbrodnie Rosji” ma nie tylko być wsparciem dla Ukrainy w jej walce o wolność i niepodległość, ale ma także zwrócić uwagę społeczeństwa na długą historię rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, która trwa tak naprawdę od wieków oraz ukazać tragedię, którą przeżywa ukraiński naród każdego dnia. Stawia także wiele ważnych pytań dotyczących potrzeby konsolidacji wysiłków międzynarodowych w potępianiu totalitaryzmu, obronie wspólnych wartości cywilizacyjnych, demokracji, podstawowych praw i wolności człowieka. Cykl wystaw pozwala również lepiej zrozumieć historyczny i współczesny kontekst konfliktu, mającego swoje źródło w destrukcyjnej polityce Rosji.

A katalog można pobrać tutaj:

https://static.goout.cloud/muzeumniepodlegloscipl/2024/11/6d5fa1d7-trybunal-net.pdf

8 listopada 2024
by Małgorzata Karolina Piekarska
0 comments

10 numer Magazynu Literackiego “Książki” już do kupienia

Nowy Numer Magazynu Literackiego “Książki”, którego jestem stałą felietonistką, już w księgarniach, a w środku m.in.:

WYDARZENIA / Nagrody literackie, imprezy branżowe, konkursy

MARZENIE ŚCIETEJ GŁOWY! Bestsellery października / EWA TENDERENDA-OŻÓG, KRZYSZTOF MASŁOŃ

BIBLIOTEKA WŁAŚCICIELA MAJĄTKU Książki zapełniają stare biblioteczne szafy. Nawet w serwantce, obok szkła, widać grzbiety książek. To najstarsze, odziedziczone po przodkach, po rodzicach i ciotce, miniaturowe starodruki o najróżniejszym przeznaczeniu i treści. Od modlitewnika, przez bajki Iwana Kryłowa i wiersze Franciszka Karpińskiego, aż po życiorys Beethovena. Wiele książek z czasów pracy wydawniczej przechowuje na  pamiątkę. Podkreśla, że kiedy brakuje dla książek półek w domu, stara się tomy lokować w przyjaznych miejscach. Ale dopiero wówczas, kiedy oddały mu, jako czytelnikowi, wszystkie swe usługi / Prywatna biblioteka RAFAŁA SKĄPSKIEGO

HAT TRICK TOTEMU! RANKING DRUKARŃ DZIEŁOWYCH 2024 O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznają je wydawcy, oceniając współpracę z rodzimymi zakładami drukarskimi za pięć cech: jakość  wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług. W tegorocznej  edycji rankingu oddano 155 głosów na 28 drukarni / EWA TENDERENDA-OŻÓG

MARIA KULIK POLECA Książki dla dzieci i młodzieży

KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje

RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH

PORTRET INTYMNY „Alfabet polifoniczny” Tomasza Jastruna / MIROSŁAWA ŁOMNICKA

GORSET NAUKOWY JEST DLA MNIE TROCHĘ ZA CIASNY W tym roku mija 80. rocznica śmierci Muncha, bo zmarł w 1944 roku. Powiedziałam to mojemu wydawcy i zastanawialiśmy się właśnie, jaką formę przyjąć w mojej opowieści. Jednocześnie wpadliśmy na  pomysł cyklu, w jakim pokażemy znanego artystę nie tylko jako autora jednego dzieła, które wszyscy kojarzą,  tylko szerzej, czyli że przedstawimy całe malarstwo artysty i jego życie, które często w tych  obrazach się odbija / Rozmowa z MARTĄ MOTYL

CO Z TYMI MEDIAMI? „Gównodziennikarstwo” Pauliny Januszewskiej / GRZEGORZ SOWULA

NIEZNANY LONDYN, LONDYN LITERACKI O duszę tego miasta walczą dwie literackie siły. W jednym narożniku stoi pisarz z krwi i kości przeprowadzający się do coraz większych domów w Londynie za sprawą bestsellerowego statusu swoich  powieści, a w drugim – absolutnie fikcyjna postać, która do dziś przyciąga turystów blagą o nazwie Baker Street 221b. Chodzi oczywiście o Charlesa Dickensa i Sherlocka Holmesa / TOMASZ GARDZIŃSKI

TESTAMENT BABCI / Rozmowa z KATARZYNĄ ROMAN-RAWSKĄ, autorką książki „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach”

NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY, JAK GO MALUJĄ, CZYLI NIEOCZYWISTA WARTOŚĆ KOMIKSU / Felieton MAŁGORZATY KAROLINY PIEKARSKIEJ

STOLICA ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO / Rozmowa z ANNĄ MALINOWSKĄ, autorką książki „Sosnowiec. Nic śląskiego”

LITERATURA Z AZJI NOWYM TRENDEM? / PAULINA PIKULSKA

URZECZONA JACKIEM MALCZEWSKIM / Rozmowa z historyczką sztuki PAULINĄ SZYMALAK-BUGAJSKĄ

PRZENIKANIA / Felieton TADEUSZA LEWANDOWSKIEGO

PRZYTŁACZAJĄCY CIĘŻAR TRAUMY / Rozmowa z ANDRZEJEM NOWAKIEM-ARCZEWSKIM, autorem książki „Długi cień świętej góry”

MOJE WIERSZE SIĘ ŚPIEWAJĄ / Rozmowa z PIOTREM GAWŁEM, autorem tomiku „Urodziny – raz jeszcze”

MIŁOŚĆ W CZASACH CYFROWYCH / Refleksy JANINY KOŹBIEL

FATUM ANGLISTÓW / PIOTR KITRASIEWICZ

MARIA KULIK POLECA Książki dla dzieci i młodzieży

KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje

RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH

Nowy numer dostępny jest też w sklepie: https://rynek-ksiazki.pl/sklep/magazyn-literacki-ksiazki-10-2024-wersja-pdf/

27 października 2024
by Małgorzata Karolina Piekarska
0 comments

II wojna światowa w filmie

Ukazał się katalog do wystawy pt. II wojna światowa w filmie pokazującej plakaty filmowe. To wystawa, którą można obejrzeć w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej do końca roku. W katalogu m.in. mój esej, z którego wydawnictwo skorzystało reklamując ekspozycję i katalog.

Wystawa „II wojna światowa w filmie” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej prezentuje bogatą kolekcję plakatów filmowych związanych z tematyką II wojny światowej, pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

Na ekspozycji zobaczyć można plakaty do filmów polskich, radzieckich, chińskich, czechosłowackich, angielskich i japońskich, które stanowią fascynujący przegląd sposobów, w jakie kino na całym świecie przedstawiało wydarzenia największego konfliktu w historii ludzkości.

Dwudziesty pierwszy wiek przyzwyczaił nas do tego, że plakat filmowy sprowadzony został do kompozycji, w której centralną częścią jest kadr z filmu lub zdjęcie aktorów grających główne role.
Tymczasem powojenny polski plakat filmowy stawiał na artystyczne kompozycje, a ich twórcy często sięgali po proste symbole. W okresie PRL promocja filmu poprzez plakat była najpowszechniejsza, bo… najtańsza, choć plakaty często drukowano w bardzo dużych, bo sięgających kilkudziesięciu tysięcy sztuk, nakładach. Dobrze nagłośniony dzięki plakatowi film przyczyniał się do wzrostu frekwencji nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też w małych miejscowościach, w których działały niewielkie kina. Świadomość tego, jakie możliwości propagandowe ma plakat, sprawiła, że nie tylko zleceniodawcy, ale i twórcy szukali w wizualnym przekazie zupełnie nowych rozwiązań artystycznych.

Patrząc na zebrane na wystawie i zgromadzone w towarzyszącym jej katalogu plakaty trudno oprzeć się wrażeniu, że projektujący je artyści, choć czasem korzystali z filmowych fotosów, to wykorzystywali je do graficznego przetworzenia, przygotowując plakaty z użyciem sztuki fotomontażu. Tworzono też plakaty, w których wykorzystywano sceny lub obrazy z filmu, ale malarsko je ilustrując. Jednak przy projektowaniu plakatów artyści o wiele częściej niż na fotosy i fotomontaż stawiali na znaki i symbole, które w sposób nie zdradzający całej treści mniej lub bardziej delikatnie ją sugerowały.

Prezentowane na wystawie plakaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości w większości powstały jeszcze w okresie PRL. Ich celem była informacja o filmie i zachęcenie widzów do przyjścia na seans. Wprawdzie nie nazywano tego działaniem marketingowym, gdyż to pojęcie w Polsce wtedy nie istniało, ale plakat pełnił funkcję czegoś w rodzaju materiału reklamowego. Była to jednak reklama artystyczna, a do jej stworzenia zaproszeni zostali najwybitniejsi polscy plastycy.

Katalog można pobrać tutaj:

https://muzn.pl/pl/palac/katalog-wystawy-ii-wojna-swiatowa-w-filmie/#:~:text=Katalog%20wystawy%20II%20wojna%20%C5%9Bwiatowa%20w%20filmie

16 października 2024
by Małgorzata Karolina Piekarska
0 comments

Przekazanie archiwum fotograficznego Macieja Piekarskiego (1932-1999) do AAN

Serdecznie zapraszam w imieniu Archiwum Akt Nowych oraz swoim na uroczyste przekazanie archiwum fotograficznego mojego Taty do Archiwów Państwowych. Uroczystość będzie miała miejsce w dniu urodzin Taty, czyli 21 października 2024 r. o g. 12:00 w Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w Warszawie.
Zapraszam wszystkich, których interesuje fotografia, Warszawa lat 50. I 60, a także tych, którzy znali mojego Tatę, ze szczególnym uwzględnieniem jego uczniów rozproszonych po Polsce i świecie.

Dla tych, którzy Taty nie znają więcej informacji o Nim na stronie mu poświęconej:
http://maciejpiekarski.pl/
Oraz w Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Piekarski

A kilka fotografii z obszernego archiwum można obejrzeć tutaj…
https://warszawa.naszemiasto.pl/starowka…/ar/c1-7392572

Obiekty będą zdigitalizowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Wśród zdjęć: Warszawa, ale też m.in. Krasnystaw lat 50., który fotografował Tata, gdyż to miasto kanalizował jego ojciec a mój dziadek – Bronisław Piekarski (1901-1960)

29 września 2024
by Małgorzata Karolina Piekarska
0 comments

9 numer Magazynu Literackiego “Książki” już do kupienia

Nowy Numer Magazynu Literackiego “Książki”, którego jestem stałą felietonistką, już w księgarniach, a w środku m.in.:

WYDARZENIA / Nagrody literackie, imprezy branżowe, konkursy

ANI GUZIKA! Bestsellery września / EWA TENDERENDA-OŻÓG, KRZYSZTOF MASŁOŃ

BIBLIOTEKA PROFESORA EKONOMII – Mrożka uwielbiałem, ale z lekturami szkolnymi miałem problem, dostałem dużo dwój, bo zamiast nich czytałem książki o sporcie. Pierwszą bibliotekę urządzał w akademiku. Stał w kolejkach za literaturą  piękną i naukową, ale ceną – oprócz pieniędzy – była parogodzinna kolejka. Biblioteka, w której dziś rozmawiamy, zajmuje jeden duży pokój, dłuższa ściana szczelnie zastawiona jest regałami od podłogi  po sufi t, a po przeciwnej stronie ułożone są metrowej wysokości sterty z książek / Prywatna biblioteka prof. ADAMA NOGI

MŁODZIEŃCZE PRAGNIENIE WOLNOŚCI „Lotnicho” jest niewątpliwie opowieścią o fenomenie młodości. I o nadziei. Owa nadzieja objawia się ze szczególną mocą podczas wspólnej wędrówki czwórki bohaterów bocznymi drogami północnej  Polski, we wrześniu 1975 roku. Ta podróż staje się dla jej uczestników wielką szkołą życia, ciągiem spotkań z „głęboką Polską”. Po tych spotkaniach i przeżyciach – jak u Rilkego – już trzeba żyć inaczej. I  niewątpliwie jest to wędrówka w poszukiwaniu wolności, rozumianej nie wyłącznie w kategoriach politycznych, lecz także duchowych / Rozmowa z MARKIEM STOKOWSKIM, autorem „Lotnicha”

JAK TO, CO WIEM, ZMIENIA TO, CO CZYTAM, CZYLI O NIERZETELNOŚCI / Felieton MAŁGORZATY KAROLINY PIEKARSKIEJ

DZIEDZICTWO BIAŁEGO ORŁA Każdy ukraiński region i praktycznie każde miasto dużo zawdzięcza Polakom. Robotnicy i inżynierowie budowali takie miasta jak Odessa, Mikołajów czy Chersoń. Setki, a może nawet tysiące pałaców,  obiektów użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych wzniesiono przez Polaków lub dla nich. Wśród naszych rodaków znalazło się wielu wybitnych naukowców i wykładowców uniwersyteckich. Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że wiele powszechnie znanych obiektów ma polski rodowód / Rozmowa z VIOLETTĄ WIERNICKĄ, autorką książki „Polacy w Ukrainie”

Z BIEGIEM LAT, Z BIEGIEM DNI – “Notesy” Andrzeja Wajdy / SEBASTIAN WALCZAK

DO SZUFLADKI „AUTOR” WPADŁEM TROCHĘ PRZYPADKIEM / Rozmowa z PIOTREM KARSKIM

ORWELL SERCEM NAD WISŁĄ / PIOTR KITRASIEWICZ

SKRAJNE OBLICZA WOLNOŚCI Już po kilku dniach walk Warszawa stała się czymś w rodzaju archipelagu, a poszczególne dzielnice prawie nie miały ze sobą kontaktu. W książce przytaczam przewijający się w wielu wspomnieniach  przykład uciekinierów z zajętej już przez Niemców Starówki. Kiedy przeszli kanałami z placu Krasińskich i wyszli na rogu Nowego Światu i Wareckiej, mieli wrażenie, że znaleźli się w jakimś innym wymiarze.  Na Starym Mieście były same zgliszcza, tymczasem zaledwie dwa, trzy kilometry dalej przywitały ich kwiaty na parapetach, szyby w oknach, otwarte kawiarnie / z WOJCIECHEM LADĄ, autorem  książki „Powstańczej Warszawy dzień powszedni”, rozmawia PIOTR KITRASIEWICZ

WŁOCHY MARKA NOWAKOWSKIEGO / MAGDALENA SZKWAREK

DUCHY I TAJEMNICE / Rozmowa z JOANNĄ JURGAŁĄ-JURECZKĄ  

ZSZYWANIE ŚWIATA  „Wczoraj byłaś zła na zielono” E. Kąckiej i „Klekot tysięcy patyków” J. Maślanka  / Refleksy JANINY KOŹBIEL

JAK ĆMA I JAK ŁOWCA CIEM / Felieton TADEUSZA LEWANDOWSKIEGO

KWIATY W BUTONIERCE / Rozmowa z MARIĄ PASZYŃSKĄ

MARIA KULIK POLECA Książki dla dzieci i młodzieży

KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje

RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH

Nowy numer dostępny jest też w sklepie: https://rynek-ksiazki.pl/sklep/magazyn-literacki-ksiazki-9-2024-wersja-pdf/