Nowy numer Magazynu Literackiego, którego jestem stałą felietonistką, już w księgarniach, a w środku m.in.:
Książki Roku 2019
Już po raz osiemnasty przyznaliśmy Nagrody za Książki Roku. W numerze przypominamy 48 Książek Miesiąca, które rekomendowaliśmy Czytelnikom w dwunastu numerach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w 2019 roku. To spośród nich jury wybrało pięć Książek Roku 2019.
Prezentujemy także Wydawcę Roku, Człowieka Roku i Audiobook Roku 2019.
Biblioteka pięciu pokoleń
Książki tłoczą się w każdym pomieszczeniu, łącznie z toaletą i kuchnią. Teoretycznie są podzielone na działy, ale większość jest wpychana tam, gdzie jest wolne miejsce. Małgorzata liczy je na metry i szacuje ich liczbę na około 10 tys. pozycji. Księgozbiór obrastają gadżety, zajmując każdy skrawek przestrzeni, na którym nie mieszczą się książki: przeważają figurki jamników, bo psią gospodynią domu jest jamniczka Frytka – w numerze zaglądamy do biblioteki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej – pisarki, dziennikarki i prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Wydawnictwo J. Przeworskiego
Zaczęło się od uruchomionego przez pana Jakuba antykwariatu przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, do którego ściągał książki z zaborów pruskiego i austriackiego oraz wysyłał lub przewoził na tamte tereny publikacje edytowane w Kongresówce, nierzadko zakazane, drukowane w konspiracji. Po nastaniu niepodległej Polski skupywał nakłady tytułów bankrutujących wydawnictw i rozprowadzał je po obniżonych cenach po całym kraju, posługując się siecią akwizytorów, stosując przy tym oprócz sprzedaży gotówkowej także ratalną. Dopiero na początku lat trzydziestych zdecydował się na własną działalność wydawniczą, przekształcając firmę w księgarnię i wydawnictwo – prezentujemy kolejne wydawnictwo w cyklu „Wydawcy międzywojennej Polski”
Początek końca
– Zwróćmy uwagę, że w czerwcu Trzecia Rzesza niepodzielnie panowała nad Europa, prowadziła wojnę jedynie z osamotniona Wielka Brytania. A sześć miesięcy później walczyła już na kilku arenach i znajdowała się w konflikcie zbrojnym ze Stanami Zjednoczonymi. Na dodatek niezawodny dotychczas Blitzkrieg w Rosji zawiódł. Wobec tak ogromnej przewagi aliantów – pod każdym względem – los hitlerowskich Niemiec został wtedy właśnie przesadzony – rozmowa z Andrew Nagorskim, autorem książki „1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę”
W numerze:
Książki Miesiąca
- „Gra w cykora” Szilarda Rubina
- „Rozrywki XXI wieku a prawo własności intelektualnej” Katarzyny Grzybczyk
„Mela Muter. Gorączka życia” Karoliny Prewęckiej - „Europa. Najpiękniejsza opowieść” Marcina Libickiego
Proponujemy także:
- Wydarzenia
- Bestsellery z komentarzem Krzysztofa Masłonia
- Księgarskie bestsellery 2019 roku
- O dwóch takich, co budowali kolej – rozmowa z Ewą Małkowską-Bieniek, autorką powieści „Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów”
- O czym piszą poetki, czyli magia słów Kulmowej i kolaży Szymborskiej – felieton Małgorzaty Karoliny Piekarskiej
- Odrabianie zaległości – felieton Tomasza Zaperta
- O babie za kasą – felieton Grzegorza Sowuli
- Trzy stolice – rozmowa z Piotrem Szarotą, autorem książki „Paryż 1938”
- „Pracownia Aurory” – rekomendacja Marii Kulik
- „Ćwiczenia ze stylistyki” – felieton Tadeusza Lewandowskiego
- Recenzje