MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

I jeszcze jedna recenzja „Klasy pani Czajki”

projekt 4 cPowieść dla młodzieży, którą młodzież pokochała – to z całą pewnością bardzo dobra rekomendacja i zachęta, by po tę książkę sięgnąć. Czy zatem to rzeczywiście pozycja „skazana na sukces”? Niewątpliwie fakt, iż to kolejne wydanie tej powieści może tłumaczyć pewne zaskakujące dla młodego odbiorcy elementy tej opowieści (pierwszy raz została ona wydana w 2004 roku). Bohaterami są gimnazjaliści, a wśród poruszanych kwestii jest posiadanie własnego telefonu komórkowego czy sprawa „wsiąknięcia” w wirtualny świat, odkrywania uroku znajomości za jego pośrednictwem zawieranych. Dziś takie problemy są chyba częściej udziałem uczniów starszych klas szkoły podstawowej, ale wiele tematów jest nadal aktualnych i ważnych dla młodzieżowego odbiorcy, zatem choć pewne sprawy mogą dziwić, to inne zaintrygują, przykują uwagę, a lektura sprawi przyjemność czy też – co było także zamiarem autorki – w jakiś sposób wpłynie na sposób myślenia, odbioru świata przez młode osoby w podobnym wieku jak postacie „Klasy pani Czajki”.
Powieść jest dość obszerna – ale nie może być inaczej – spore grono bohaterów, zdarzenia rozgrywające się w ciągu trzech lat. Jeśli kogoś przeraziłaby długość książki (wszak nie wszyscy młodzi ludzie są fanami słowa pisanego;)), to uspokoić mogę zapewnieniem, że jest to barwnie napisana, poruszająca rozmaite problemy, wciągająca lektura, zatem nie powinno być problemów z tym, że się ona komuś „dłuży”. Pewnie wiele osób ucieszy też fakt, iż autorka stworzyła kontynuację losów bohaterów już uczących się w liceum – „LO-terię”, podobno planuję także kolejną część, portretującą postaci jako studentów.
Klasa pierwsza, której wychowawczynią będzie polonistka, pani Czajka, to grupa osób mających różne pasje, uczących się bardzo dobrze i zupełnie kiepsko, pochodzących z majętnych rodzin i takich, dla których każdy wydatek jest pewnym problemem. Młodzi ludzie przeżywają pierwsze zauroczenia, mają czasem kłopoty w szkole czy w domu, ich udziałem są sukcesy i porażki, smutne zdarzenia przeplatają się z pomyślnymi, dziewczyny i chłopców łączy nie tylko czas wspólnie spędzany w szkole – rodzą się przyjaźnie, budzą się uczucia…
Wprawdzie to nieco idealistyczny obrazek gimnazjalistów, bo jednak większość sumiennie przykłada się do nauki i walczy o dobre stopnie, a swą przyszłość wszyscy jak jeden mąż widzą w liceum, jedyną „zakałą” jest dziewczyna, która wydaje się bardziej zainteresowana płcią przeciwną niż czymkolwiek innym, choć jak się okazuje po pewnym czasie – to też nie tak oczywista sprawa. Jednak taki a nie innym dobór tematów, takie właśnie grono bohaterów sprawiają, że książka jest pozycją „z przesłaniem”, bywa omawiana jako lektura – autorka pokazuje jak ważne jest wybranie właściwych celów w życiu, zachowanie odpowiedzialne, szanowanie innych, altruizm, uczciwość.
Młodzieżowy język, wciąż aktualne dla młodego odbiorcy tematy, lektura wciągająca, przekazująca pozytywne wartości, ale bez moralizowania – to na pewno wciąż ciekawa pozycja dla młodego odbiorcy, mimo iż od pierwszego wydania mija dwanaście lat.
Polecam
Katarzyna
30 stycznia 2016

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.