Właśnie opuścił drukarnię nowy numer „Kwartalnika Literackiego Wyspa”, w którym prowadzę „Galerię na wyspie”. Wydanie ukazało się dzięki wsparciu firmy Murator Expo, organizatora Warszawskich Targów Książki oraz Śląskich Targów Książki, Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego w Gdyni i Pleneru Literackiego w Szczecinie.Ten numer udało się wydać także dzięki wsparciu drukarni OZGraf oraz wpłat indywidualnych od naszych Czytelników. Dziękujemy!
Numer wkrótce trafi do Empików i księgarń, można zamówić go już dziś w sklepie internetowym wydawcy.
Pierwszy tegoroczny numer „Kwartalnika Literackiego Wyspa” zdobią prace Anny Waligórskiej. O artystce tak pisze Małgorzata Karolina Piekarska:
„Każdemu jej obrazowi można nadać kilka tytułów. Wszystkie w warstwie znaczeniowej mieszczą więcej niż to, co pozornie na nich widać. Martwa natura nie jest bowiem tylko martwą naturą, ale jak w obrazach holenderskich mistrzów gromadzi znaczenia. Są tu też emocje, są koncepcje filozoficzne dotyczące samotności człowieka i jego roli w świecie. Jest też wreszcie zabawa formą”
W numerze jest także esej Małgorzaty Łukasiewicz, „Dziennik pewnego (spóźnionego) powrotu” Piotra Milewskiego, fragment nowej powieści Beaty Lewandowskiej-Kaftan „Zanzibar – wyspa skarbów” i Zbigniewa Masternaka (z powieści „Wieszcz”).
Opublikowano również opowiadanie Rafała Wojasińskiego „Mój mąż”, esej Stanisława Dłuskiego „Sebyły dialog w ciemności”, „Potwory” Ewy Jałochowskiej, Wędrowniczek Marka Czuku, „Kartki z kalendarza” Aleksandry Domańskiej, wywiady z Robertem Makłowiczem, Anną Król i Maciejem Krzyżanem.
Jarosław Hebel zaprasza na spacer tropem literackiej Warszawy.
W dziale „poezja” znalazły się wiersze Adriana Sinkowskiego, Moniki Luque-Kurcz, Macieja Krzyżana, Rafała Grupińskiego i Cezarego Macieja Dąbrowskiego.
Nie zabrakło oczywiście naszych stałych felietonistów: Mirosława Bańko, Karola Maliszewskiego i Piotra Wojciechowskiego.
Recenzje:
Kraj, który jest niebem i słońcem (Grzegorz Łatuszyński, „Czarnogórskie Klimaty”) – Wojciech Chmielewski
Udręczony, absurdalny, paradoksalny (Bartłomiej Siwiec, „Przypadek Pana Paradoksa”, „Zbrodnia, miłość, przeznaczenie”) – Krzysztof Derdowski
Wiersze z wysokości (Krzysztof Kuczkowski, „Kładka. Wiersze duchowe”) – ks. Janusz Adam Kobierski
Dzieło-Sieć (Michal Ajvaz, „Podróż na południe”) – Leszek Kamiński
„Komiks wybitnie niepoprawny politycznie” (Zbigniew Masternak, Nędzole) – Paweł Jaskulski
Szczęście to nic szczególnego (Jan Sochoń, „Półmrok”) – Wojciech Kaliszewski
A do lektury zapraszam nie tylko ja, lecz także:
Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Kwartalnika Literackiego Wyspa” oraz Ewa Tenderenda-Ożóg, wydawca.