MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki

Dziewiętnastoletni marynarz – online

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się moja dokumentalna książka pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie mojego stryjecznego dziadka. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do mnie, co jakiś czas, zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

Strona projektu: http://19.zmuszynski.eu/

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorowi Zacharjaszowi Muszyńskiemu, prywatnie mojemu mężowi, trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii “film” w ramach projektu “Kultura w sieci”. Projekt realizowany jest w ramach tego stypendium. Scenariusz i reżyseria to wspólna praca mojego męża Zacharjasza Muszyńskiego i moja.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się mój mąż – Zachariasz Muszyński. Ze względu na fakt, że obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatniego bohatera, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak, a prywatnie mój syn.

Filmy współczesne kręcono uzywając iPhone 11pro, a montowano w programie Davinci Resolve, czym zajęłam się osobiście.

Fotografie ze Szkoły Morskiej w Tczewie pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W niektórych filmach wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. “Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym “zagrał” statek szkolny “Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA). 

Dziś wypuściliśmy pierwszy film.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, blogerka.

Comments are closed.