MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Album “Aleksander Sochaczewski. O Syberii pędzlem i piórem (artystyczny obraz Powstania Styczniowego oraz katorgi)”

Ukazał się właśnie album, którego jestem współautorką. Jego bohaterem Aleksander Sochaczewski – malarz, absolwent Akademii Monachijskiej. Muzeum Niepodległości reklamuje publikację następującymi słowami:

W 180. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Aleksandra Sochaczewskiego (1843-1923) przedstawiamy opus magnum tego wybitnego artysty, znajdujące się w zbiorach Muzeum Niepodległości i od 60. lat eksponowane na wystawie stałej w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Album zawiera 126 obrazów jego autorstwa – w tym szkic do słynnego Pożegnania Europy z objaśnieniami autora kogo przedstawia obraz. Znajdują się tu także szczegółowe informacje o bohaterach dzieła Sochaczewskiego przez niego napisane oraz siedem opowiadań artysty pod wspólnym tytułem Na Syberii, publikowanych po raz pierwszy po polsku w całości dopiero teraz. Stąd tytuł albumu: Aleksander Sochaczewski. O Syberii pędzlem i piórem.

Bezpłatny PDF można pobrać tutaj. Wydanie papierowe do zakupienia w księgarni internetowej Muzeum Niepodległości.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.