MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka

1 numer Magazynu Literackiego “Książki” już do kupienia

Nowy numer Magazynu Literackiego “Książki” już w kioskach, a w numerze:

Książki Roku 2017

Już po raz szesnasty redakcja “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku, Nagrodzone tytuły to: „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka (Świat Książki), „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”, Remigiusza Grzeli (Prószyński Media), “Kolej podziemna” Colsona Whiteheada (Albatros) “Przesmyk suwalski. Rosja kontra NATO” Tadeusza A. Kisielewskiego (Rebis) i Karol Wojtyla. “Noc wigilijna” (Biały Kruk). W numerze przypominamy również 48 Książek Miesiąca. Prezentujemy także Audiobook Roku, Wydawnictwo Roku, Wydarzenie Roku oraz Człowieka Roku 2017.

Zielono mi

W 2017 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach bestsellerów,, Magazynu Literackiego KSlŻK)” znalazły się 252 tytuły. 87 z nich to książki polskich autorów, 65 to tłumaczenia. Najdlużej, bo dziesięciokrotnie, do naszego rankingu bestsellerów trafiło w minionym roku Sekretne życie drzew” Petera Wohilebena. Trudno to uznać za sensację, ale za niespodziankę, i to miłą, na pewno. Nie warto wyciągać z tego taktu zbyt daleko idących wniosków, niemniej świadczy on o wciąż żywej wrażliwości ekologicznej czytelników. Tak że może nie jest jeszcze z nami najgorzej. Dziewięć razy gościła na liście powieść B.A. Paris Za zamkniętymi drzwiami”, a ośmiokrotnie pojawiła się w tym miejscu książka Bruce”a W. Camerona Byk sobie pies” oraz – uwaga! – Peter Wohlleben po raz wtóry: z Duchowym życiem zwierząt” – księgarskie bestsellery 2017 roku omawia Krzysztof Masłoń.

Polski „Doktor Żywago”

W swoich publikacjach opieram się na opracowaniach historycznych, źródłach. Wykorzystuję pamiętniki, wspomnienia, listy czy ówczesne gazety. Niemal wszystkie wydarzenia, nawet 99 proc., są drobiazgowo autentyczne. Korzystałem na przykład z ,,Kroniki Petersburga” od 1703 roku aż do lI wojny światowej wydanej przed paroma laty, czyli nie obciążonej cenzurą. I tam rok po roku, miesiąc po miesiącu, jest zapisane, co się działo w Petersburgu. Duża i szczegółowa publikacja, którą mi znalazły bibliotekarki w Lodzi. Są tam opisane wydarzenia kulturalne czy zdarzenia na dworze carskim. Dzięki temu mogłem napisać na przykład, ze 25 października, w dniu tak zwanego szturmu na Pałac Zimowy, w Teatrze Maryjskim grano „Marynę Mniszkównę”, a w filharmonii śpiewał Fiodor Szalapin – ze Stefanem Turschmidem, autorem powieści historycznych, rozmawia Piotr Dobrołęcki.

W tym numerze nowa rubryka, w której Księgarze Kameralni rekomendują książki. W tym numerze lektury poleca Kinga Dawidowicz z księgarni De Revolutionibus w Krakowie. Księgarnia otrzymała Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Książki Miesiąca:

 • Polowanie na generała” Henryka Nicponia oraz Heraldyka i weksykologia”
  Alfreda Znamierowskiego
 • “Gomułka. Dyktatura ciemniaków” Piotra Gajdzińskiego
 • oraz “Listy w butelce” Anny Czerwińskiej-Rydel

Proponujemy także:

 • Wydarzenia
 • Bestsellery z komentarzem Krzysztofa Masłonia
 • Namolny książkowiec – felieton Tadeusza Lewandowskiego
 • Święty Mikołaj i Pani z masła – felieton Małgorzaty Karoliny Piekarskiej
 • Między wierszami – felieton Tomasza Zbigniewa Zaperta
 • Na feministycznej fali, czyli… Polka też! – Michał Zając przegląda półki księgarskie ogarnięte “Girls’ Power”
 • Książka zaczyna się od okładki – książki dla dzieci poleca Anna Czarnowska-Łabędzka
 • Maria Kulik rekomenduje młodym czytelnikom “Ten i tamten las” Magdaleny Tulli
 • Poetka z nieprawego łoża – rozmowa z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką ksiązki „lłła”
 • Recenzje

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, blogerka.

Comments are closed.