MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

„Wielka Mała Historia” – spektakl i warsztaty na 100-lecie odzyskania niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowaliśmy wraz z mazowieckim Centrum Kultury cykl pokazów teatralnych i warsztatów, których celem jest zainteresowanie dzieci historią ojczystą przez zwrócenie uwagi na historię rodziny. Cykl pokazów teatralnych i warsztatów edukacyjnych dla uczniów i ich nauczycieli, zatytułowany został Wielka Mała Historia. Do udziału w tym wydarzeniu zostały zaproszone szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z kilkunastu miejscowości Mazowsza. Głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią ojczystą, między innymi poprzez zwrócenie ich uwagi na historię rodziny i najbliższego otoczenia. Projekt rusza 1 października i potrwa do końca grudnia 2018 roku. Na program składają się: monodram Listy do Skręcipitki w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego, warsztaty genealogiczne prowadzone przez dziennikarkę Małgorzatę Karolinę Piekarską, oraz zajęcia literacko-plastyczne z pisarką Justyną Bednarek. Uczestnicy spotkań będą mogli także wziąć udział w konkursie z nagrodami pt. Przedmioty, które mówią.

Wstęp na wydarzenia wolny, ale lista zapisów niestety już zamknięta.

Tytuł Listy do Skręcipitki został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.

Szczegóły pod adresem:
https://www.mik.waw.pl/zapowiedzi/item/2752-wielka-mala-historia.html

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.