MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

6 numer Magazynu Literackiego „Książki” już do kupienia

Nowy numer Magazynu Literackiego, którego jestem stałą felietonistką, już w księgarniach, a w środku m.in.:

Meblowanie głowy
Jako młody człowiek czytałem literaturę przygodową, o Indianach, piratach i odkrywcach, a potem w okresie licealnym „leciałem po całości”. Wówczas odkryłem fantastykę, którą czytam do dziś, sprawdzałem literaturę piękną, posługując się metodą prób i błędów. Nie miałem klucza w doborze lektur, a miałem potrzebę, aby próbować wszystkiego, dopiero z czasem wyrobiłem swoją literacką ścieżkę. Podczas studiów prawniczych czytałem książki z szeroko rozumianej humanistyki: eseje, biografie wręcz pochłaniałem. Tak zbudowałem zrąb mojej biblioteki, rzucałem się w różne tematy bardzo spontanicznie, wychodząc naprzeciw mojej ciekawości – o swoich (nie tylko) literackich pasjach opowiada Rafał Księżyk, dziennikarz, redaktor i krytyk muzyczny / 14-16.

Od zwojów znad Morza Martwego do „dziennika” Anny Frank
W znakomicie ilustrowanym zbiorze obejmującym ponad 80 ksiąg cenionych, ważnych i rzadkich, pochodzących z okresu 5 tys. lat, znajdujemy dzieła różne. Są w nim zarówno zwoje z Qumran, czyli najstarsze ze znalezionych tekstów biblijnych, jak i Biblia króla Jakuba. (…) Podbijaniu innych służyć miała – do dziś bardzo chętnie czytana przez menadżerów i wykorzystywana w negocjacjach – „Sztuka wojny”, najbardziej wpływowy tekst pochodzący ze starożytnego świata. Ten podzielony na 13 rozdziałów, zapisanych na powiązanych z sobą bambusowych deseczkach, tekst inspirował podobno tak Napoleona, jak i Mao Zedonga – o „Książkach, które zmieniły świat” pisze Józef Kliś / 21.

Szlakiem Ordonki
W jej biografii istnieje wiele nieznanych (lub trudnych do weryfikacji, choćby data urodzenia) faktów. Dopiero w roku 1924, gdy kariera artystki nabrała tempa, pojawiły się recenzje, wywiady, fotografie, nagrania, wspomnienia czy filmy. Pomocne w rekonstrukcji życiowego szlaku – rozmowa z Anną Mieszkowską, autorką książki „Hanka Ordonówna. – Miłość jej wszystko wybaczy” / 24-25.

renesans gwiazd retro
Dawne gwiazdy polskiego ekranu przeżywają obecnie swój renesans, wpisany w mocno zarysowaną na rynku książki modę na klimat retro lat dwudziestych i trzydziestych, a miłośnicy tamtego okresu najwyraźniej mogą liczyć na to, że wydawcy nadal będą wychodzić im naprzeciw, zwłaszcza że robią to nawet oficyny znane do tej pory z zupełnie odmiennych zainteresowań merytorycznych. I wszystko jeszcze przed nimi, bo pole do eksploatacji tematycznej jest obszerne – o modzie na biografie gwiazd przedwojennego kina pisze Piotr Kitrasiewicz / 26.

książki miesiąca

  • „Lwów. Kres iluzji” Grzegorza Gaudena i „Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej” Jacka Kowalskiego
  • „Przyjaciel” Sigrid Nunez
  • „Papiernik. Targowisko Opowieści” Rocha Urbaniaka

proponujemy także

  • Wydarzenia / 4-8
  • Bestsellery z komentarzem Krzysztofa Masłonia / 10-12
  • Miejsce, w którym nie ma kolejki – felieton Małgorzaty Karoliny Piekarskiej /17
  • Żałować trzeba tylko za grzechy – wywiad z Anną Milewską, bohaterką książki „Mogłam sobie pozwolić…” /18-19
  • Kadr pamięci – felieton Tomasza Zaperta / 20
  • Przypis do biografii – felieton Tadeusza Lewandowskiego /22-23
  • Opowiadania nieoswojone – recenzja „Opowiadań bizarnych” Olgi Tokarczuk /23
  • Czarna owca w mundurze SS – rozmowa z Natalią Budzyńską, autorką książki „Dzieci nie płakały” / 27
  • Mała rzecz a cieszy – felieton Grzegorza Sowuli / 25
  • W kleszczu choroby – nowe publikacje o boreliozie / 28
  • Pocztówka z okupowanego Paryża – recenzja „Lotu kruka” / 29
  • Maria Kulik rekomenduje czytelnikom „Jak hodować i karmić domową czarną dziurę” / 30
  • Książka zaczyna się od okładki – książki dla dzieci poleca Anna Czarnowska-Łabędzka / 31
  • Recenzje / 34-40
Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.