Walery Eljasz-Radzikowski. Artysta i patriota to katalog wystawy pod redakcją Beaty Michalec i Tadeusza Skoczka.
Wystawa prezentowana w oddziale Muzeum Niepodległości – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w Galerii Malarstwa Historycznego w dniach 18 stycznia – 18 kwietnia 2023 roku towarzyszy obchodom 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które mają miejsce w naszej placówce muzealnej. Należy dodać, że Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił rok 2023 Rokiem Powstania Styczniowego na wniosek Muzeum Niepodległości.
„Wystawa stanowi opowieść o tym, jak jeden ze świadków i piewców historii Powstania Styczniowego krzewił w Polakach patriotyzm oraz uczył ich historii za pomocą obrazów (…). Zgromadzone na tej niewielkiej wystawie prace to akwarele, grafiki i rysunki, a także książki. Artysta, który marzył, by być postrzeganym jako wielki polski malarz historyczny, przeszedł do historii bardziej jako rysownik i ilustrator oraz autor publikacji o treściach patriotycznych. Zdecydowaliśmy się więc przedstawić to, co jest najcenniejsze z bogatej, patriotycznej spuścizny Walerego Eljasza-Radzikowskiego i pokazuje jego znaczenie dla historii” – wyjaśnia kuratorka wystawy Małgorzata Karolina Piekarska.
Prezentowany katalog zawiera ilustracje większości prac Walerego Eljasza-Radzikowskiego, które znalazły się na wystawie. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Niepodległości oraz zostały uzyskane dzięki współpracy z innymi placówkami muzealnymi.
Jednak publikacja Walery Eljasz-Radzikowski. Artysta i patriota to nie tylko ilustracje. Dzięki niej możemy poznać ciekawe fakty z życia artysty oraz dowiedzieć się wiele interesującego na temat jego twórczości.
To nie malarstwo sprawiło, że imię Walerego Eljasza Radzikowskiego, żyjącego i tworzącego w latach 1840–1905 przeszło do historii sztuki, ale akwaforty, rysunki piórkiem, ryciny i przede wszystkim ilustracje tatrzańskie. Znany jest również jako fotograf, etnograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i autor przewodników po Tatrach oraz członek korespondent Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.
Katalog w formacie PDF można pobrać ze strony Muzeum Niepodległości.