MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Rozmowa z historią

Katalog wystawy „Rozmowa z historią. 25 obrazów na 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego”, której jestem kuratorką, prezentuje nabytki ostatnich dwudziestu pięciu lat Muzeum Niepodległości ułożone w sposób chronologiczny, dzięki czemu opowiadają one o tym obszarze historii, którego badaniami zajmuje się placówka.

W katalogu znalazł się m.in. mój esej o prezentowanych obrazach.

Historia, jak w wierszu Władysława Broniewskiego, od zawsze „płatała figle”, prowadząc ludzkość od jednej wojny do drugiej. Ponad dwieście ostatnich lat Polski to walki o odzyskanie niepodległości, samo odzyskanie, próby ustalenia granic i utrzymania tejże niepodległości, II wojna światowa, okres PRL i przemiany społeczne, które doprowadziły do Okrągłego Stołu oraz zmiany ustroju. Wystawa “Rozmowa z historią” pozwala na opowiedzenie o tym wszystkim poprzez zaprezentowane tu obiekty. Na wystawie prezentowanych jest dwadzieścia pięć obrazów, w większości kupionych przez Muzeum Niepodległości w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat. Prowadzi ona widza przez przeszło dwieście lat historii Polski, stanowiąc tym samym artystyczną rozmowę z historią twórców sztuki polskiej.

Katalog w formacie PDF można pobrać ze strony muzeum: Katalog wystawy “Rozmowa z historią. Dwadzieścia pięć obrazów na 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego”

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.