MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Wszystko gra. Szach i mat. Szachy w drodze do niepodległości

Ukazał się właśnie katalog do wystawy pt. “Wszystko gra. Szach i mat. Szachy w drodze do niepodległości“. Była to wystawa, którą można obejrzeć w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej poświęcona szachom i ich dziejom, której mam zaszczyt i przyjemność być kuratorką. Wydawnictwo o publikacji napisało:

Przedstawiamy katalog wystawy prezentowanej w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, która pokazuje zarówno szachy jako przedmioty użytkowe, jak i różne sytuacje szachowe przedstawione w sztuce czy na fotografiach oraz tych, dla których szachy były ważne w życiu.

Wystawa została podzielona na dwie części, z których pierwsza nosi tytuł GRA, a druga GRACZE, ale obie części uzupełniają się wzajemnie.

Część GRA stanowią przede wszystkim szachy pochodzącą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, z których większość została wykonana przez więźniów lub zesłańców. Są to więc obiekty niepowtarzalne, bo stworzone w jednym egzemplarzu.

W części GRACZE pokazywane są zarówno różne sytuacje szachowe, jak i portrety postaci, dla których szachy były ważne.

A bezpłatny PDF katalogu można pobrać tutaj: https://static.goout.cloud/muzeumniepodlegloscipl/2024/06/81e9e4fb-katalog-wystawy-wszystko-gra.-szach-i-mat.pdf

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.