Nowy numer Magazynu Literackiego “Książki” już w kioskach, a w numerze:
Nagroda Magellana
Redakcja Magazynu Literackiego KSIĄŻKI już po raz dziesiąty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych publikacji, wyróżniających się starannością o turystyczną jakość, rozbudzających pasję podróżowania oraz wychowujących nowe pokolenia globtrotterów. Komisja konkursowa przyznała 14 nagród głównych i 21 wyróżnień oraz nagrodę specjalną dla podróżnika, za kolekcjonowanie piękna polskiego krajobrazu, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie do pielęgnowania w sobie uważności.
O Martínie Caparrósie i jego literaturze
Caparrós to człowiek-instytucja: Argentyńczyk z urodzenia, mieszkaniec Madrytu z wyboru, dziennikarz, pisarz, z wykształcenia historyk, tłumacz Szekspira i Woltera, krytyk kulinarny, fotograf, aktor, bostero (kibic drużyny piłkarskiej Boca Juniors), felietonista hiszpańskiego dziennika El País i hiszpańskojęzycznej edycji New York Times, na Twitterze obserwowany prze 136 tys. użytkowników, podróżujący po całym świecie, autor powieści, reportaży, esejów. W 1973 roku zaczął pracę w dzienniku Noticias, w którym uczył się dziennikarskiego fachu. W latach siedemdziesiątych XX wieku wyemigrował z kraju. Mieszkał w Paryżu i Madrycie, a do ojczyzny wrócił dekadę później, po przywróceniu nad La Platą demokracji.
Jej zakład był zjawiskiem w Warszawie…
Warszawa to był niesamowity tygiel. Rewolucja, strzelanie, ciemne interesy, panoszenie się Rosjan, fortuny, które powstawały nie wiadomo dlaczego, filantropia, wielkie budowy, mosty, parki, wystawy. Minęło ledwie sto lat z małym okładem, a my nic o tych czasach już nie wiemy. Mnie to zadziwia, bo to ledwie trzy, cztery pokolenia. Mój dziadek miał wówczas dziesięć lat, mieszkał w Warszawie, dotykał tego. Bardzo żałuję, że go nie znałem, że nie mogłem z nim o tym porozmawiać. Z drugiej strony, dla tamtych ludzi minęło ledwie czterdzieści lat od Powstania Styczniowego – z Wacławem Holewińskim, prozaikiem, dramatopisarzem i zastępcą kierownika redakcji literackiej Programu II Polskiego Radia, autorem powieści Pogrom 1905, rozmawiała Katarzyna Wójcik
Książki Miesiąca:
- Wyspa Węży Małgorzaty Szejnert
- Patria Fernanda Aramburu
- Historia Węgier Ignáca Romsicsa
- Niepodległa! 1864-1924 Andrzeja Nowaka
Proponujemy także
- Wydarzenia
- Bestsellery z komentarzem Krzysztofa Masłonia
- Ilustratorski Oscar i Mały Nobel, czyli Targi Książki dla Dzieci w Bolonii
- Kulinarne podróże
- W szkole u Gombrowicza – felieton Tadeusza Lewandowskiego
- Fragment powieści Juliana Barnesa Jedyna taka historia
- Obrazy prowokacji – rozmowa z Dorotą Hartwich, autorką książki Gattora. życie Leonor Fini
- Rozmowa z Justyną Drzewicką, autorką serii Niepowszedni
- Księgarze recenzują – Paulina Frankiewicz z księgarni Art Bookstore w Łodzi poleca Elegię dla bidoków
- Mowa wewnętrzna – Paulina Adamczyk rekomenduje Zapiski z domu wariatów
- Rezerwaty książek – Anna Karczewska pisze o księgarni Między Słowami w Lublinie
- Między wierszami – felieton Tomasza Zbigniewa Zaperta
- Książka zaczyna się od okładki – książki dla dzieci poleca Anna Czarnowska-Łabędzka
- Maria Kulik recenzuje Czarodziejski most
- Recenzje nowości wydawniczych