MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki – ambasadorka kampanii społecznej WypiszWyczytaj

Wszystko gra. AS bierze raz. Z kartami w niewoli i na wolności

Ukazał się właśnie katalog do wystawy Wszystko gra. AS bierze raz. Z kartami w niewoli i na wolności. Była to trwająca (z przyczyn konserwatorskich) niestety tylko trzy tygodnie wyjątkowa wystawa poświęcona kartom i ich dziejom, której miałam zaszczyt i przyjemność być kuratorką. Wydawnictwo o publikacji napisało:

Muzeum Niepodległości ma w zbiorach sporo kart tworzonych w więzieniach i na zesłaniu. Każda talia lub projekt to osobna historia. A prezentowane na ekspozycji współczesne pochodzące z prywatnych zbiorów karty (także takie z turniejów brydżowych, karty do innych gier, a nawet do wróżenia) pokazują, jakie wyzwanie stało przed twórcami więziennych i zesłańczych talii.

Kiedy w ogóle powstały karty? Niżnik i Wyżnik czy Walet i Dama? Piki czy wino? Denary czy monety? Pałki czy kije? Kiedy zaczęto wróżyć z kart? Kto kochał pasjanse? W co grano w X Pawilonie w XIX wieku, a w co na Pawiaku w czasie okupacji niemieckiej? Z czego powstały karty w więzieniu na Montelupich w Krakowie? Ile lat miał najmłodszy twórca kart? Kim był i za co w karcerze siedział twórca najstarszej muzealnej talii? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w katalogu.

A bezpłatny PDF katalogu można pobrać tutaj: https://muzn.pl/pl/palac/informator-wystawy-as-bierze-raz/?

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Comments are closed.