MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

pisarka, dziennikarka

Moja “Wakacyjna lista osobista” na Publio.pl

Codziennie od dziś aż do 11 sierpnia na stronie Publio.pl polecam inną książkę, której elektroniczną wersję można tego dnia kupić za jedyne 14,90.

Polecanych książek będzie 7. Wśród nich są publikacje będące zarówno powieściami, jak i esejami, reportażami, czy dokumentami. Dokładna lista wraz z data obowiązującej promocji jest pokazana w obrazku.

Anna Janko – “Mała zagłada”
Jeżeli ktoś nie wierzy, że traumę przodków się dziedziczy, powinien przeczytać tę książkę. We mnie, pacyfistce, lęk przed wojną jest silnie zakorzeniony, a wziął się z tych samych doświadczeń, które są udziałem autorki, czyli… z przeżyć rodzinnych. Ta książka to rodzaj głośnego krzyku o pokój. Nie jest łatwa w lekturze, ale może stanowić oczyszczenie.

Anna Augustyniak – “Irena Tuwim: Nie umarłam z miłości”
Porywająca historia siostry Juliana Tuwima żyjącej w cieniu brata, choć to jej zawdzięczamy maskulinizację Kubusia Puchatka, będącego w oryginale… dziewczynką.Wspaniałe fotografie, wspaniały świat i niezwykle ciekawa kobieta, której życiorys dowodzi, że nasza płeć zawsze ma pod górę. To, co poraża, to chęć powrotu do zrujnowanej ojczyzny, bo… potrzebuje ona rąk do pracy przy odbudowie. Ach! Gdzież podział się taki patriotyzm?

Hanna Kowalewska – “Julita i huśtawki”
Jedni tęsknią za PRL, drudzy z nim ciągle walczą. Kowalewska nie robi ani jednego, ani drugiego. Po prostu zaprasza nas w literacką podróż na peerelowską prowincję. Są tam tajemnice, małe i wielkie problemy. Autorka kreśli wspaniałą panoramę swojego pokolenia. I robi to, jak zawsze, posługując się po prostu pięknym, wysmakowanym językiem.

Paweł Dunin-Wąsowicz – “Dzika biblioteka”
Nie pamiętam, która lektura w ciągu ostatnich nastu lat spowodowała, że chciano mnie wyrzucić z pociągu za… głośny śmiech! Cóż… trudno się nie śmiać. Autor, którego nie będę ukrywać, że znam niemal całe życie, jest prawdziwym bibliofilem. Opisuje książki, które mu się podobają i takie, które uznaje za kiepskie. Trudno powiedzieć, które z opisów są zabawniejsze. Natomiast pewne jest jedno: nie sposób się nudzić przy lekturze, która jest czymś w rodzaju wizyty z przewodnikiem po najoryginalniejszej bibliotece.

Nicholas Sparks – “Jesienna miłość”
Nie lubię romansideł. To jednak jest wyjątkowe. Po pierwsze o pierwszej miłości, której bohaterami są nastolatkowie. Po drugie o przemianie, jaka następuje w bohaterze pod wpływem uczucia. Przeczytałam to dawno temu przez zupełny przypadek i do dziś pamiętam ogromne wrażenie, jakie zrobiła na mnie ta historia. Polecam. Wprawdzie czytelnik się popłacze, ale łzy wzruszenia są czasem bardzo potrzebne.

Marek Ławrynowicz – “Patriotów 41”
O twórczości Marka Ławrynowicza piszą, że to polski Bohumil Hrabal lub Jarosław Hasek i… coś w tym jest. Patriotów 41 to opowieść o jednej kamienicy, ale i o trudnych czasach stalinowskich, które w tej powieści zdają się jawić nawet momentami zabawnymi. Wszystko dzięki sposobowi narracji. Ale jest tam i śmiech, i płacz – jak w życiu, bo czyż nie bywa ono czasem groteskowe?

Krystyna Podleska – “Dziewczyna Misia”
Kto nie zna polskiej komedii Stanisława Barei „Miś”? Niewielu jednak wie, że rola Aleksandry Kozel była dla Krystyny Podleskiej pierwszą rolą prawdziwej Polki. Do tej pory ona, polska aktorka, urodzona w Londynie jako córka żołnierza generała Maczka, grała polonuski lub dziewczyny z zagranicy. „Dziewczyna Misia” to opowieść o losach Polaków na obczyźnie i ich spotkaniu z Polską. To także kulisy pracy na planie kultowej polskiej komedii. Moc anegdot, bo autorka wywiadu, Klaudia Iwanicka, jak nikt potrafiła otworzyć swoją bohaterkę i skłonić do zwierzeń.

Jednocześnie  przez tydzień, czyli do 11 sierpnia na portalu obowiązuje promocja na elektroniczne wersje moich książek. Zachęcam do zakupów. 
http://www.publio.pl/www/produkty-w-promocji,promocja-wlo-piekarska-ksiazki-050819-110819,ew61304.html

About Małgorzata Karolina Piekarska
dziennikarka, pisarka, blogerka.

Print Friendly, PDF & Email

Author: Małgorzata Karolina Piekarska

dziennikarka, pisarka, blogerka.

Comments are closed.